DSİ Haberler


Yusufeli Yeniden Yerleşim Çalışmaları Görüşüldü

10.01.2017

Yusufeli Barajı ve HES Projesinde çevresel faaliyetlerde gelinen seviye, yeniden yerleşim alanlarında ki çalışmalar ve devam eden çalışmaların istişare ve değerlendirme toplantısı DSİ Genel Müdürlüğü Namık Kiper Toplantı Salonunda 10 Ocak 2017 tarihinde yapıldı.

DSİ Genel Müdür Yardımcısı Ergün Üzücek başkanlığında yapılan toplantıya Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, DSİ Barajlar ve Hidroelektrik Santralleri Dairesi Başkanı Dinçer Aydoğan, Emlak ve Kamulaştırma Dairesi Başkanı Ali Rıza Ceylan, DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürü Celal Tokalak, kamu kurumlarından ilgililer ile DSİ Daire Başkanlıkları ve 26.Bölge Müdürlüğünden ilgililer katıldılar.

Genel Müdür Yardımcımız Ergün Üzücek’in genel değerlendirme konuşmasının ardınan toplantıda DSİ Emlak ve Kamulaştırma Dairesi Başkanı Ali Rıza Ceylan Yusufeli Barajı ve HES Projesi yeniden yerleşim alanlarında ki çalışmalar da gelinen seviyeler hakkında katılımcılara bilgilendirme yaptı.

Bilgilendirmenin ardından proje üzerinde katılımcılar tarafından değerlendirme ve istişare yapıldı. Çoruh Nehri üzerinde yapılan Yusufeli Barajı ve HES inşaatında çalışmalar devam ediyor.

Dünyanın En Yüksek 3. Barajını İnşa Ediyoruz

Yusufeli Barajı ve HES, DSİ Genel Müdürlüğü ve özel sektörün Çoruh Nehri anakolu üzerinde yer alan 10 projeden birisidir. Türkiye Cumhuriyetinin uzun vadeli enerji vizyonunun içinde yer alan en önemli yatırımlardan birisidir.

Baraj 270 Metre Yüksekliğinde Olacak

Yusufeli Barajının 270 metre yüksekliğe sahip kendi sınıfında dünyanın en yüksek 3. barajı konumundadır. Baraj çift eğrilikli beton kemer baraj tipinde inşa edilmektedir. Sözleşmesine göre 19.05.2019 tarihi olmakla beraber 29.05.2018 tarihinde bitirilmesi yüklenici firma tarafından taahhüt edilmiştir. Baraj İnşaatında  % 59,70 fiziki gerçekleşme seviyesine ulaşıldı.

Milli Ekonomiye 450 Milyon TL Katkı

Ülkemizde 2016 yıl sonu itibari ile işletmede ki toplam hidroelektrik enerji 92 500 GWh/yıl olup, Yusufeli Barajı 558 MW’lık (3*186 MW) kurulu gücü ile 1 888 GWh/yıl kapasitesi ile bunun %2,1’ini üretecektir. Çoruh havzasındaki projelerin toplam enerji üretimin %13’ ü Yusufeli Barajı ve HES Projesinden üretilecektir. Tamamen Türk mühendisi ve işçisinin alın teri İle yapılan Yusufeli Barajı ve HES günlük 1 Milyon TL’yi aşkın tutarlı elektrik enerjisi üreterek 7 yılda kendisini amorti edecek olup, 650 bin nüfuslu bir şehrin enerji ihtiyacı karşılanacaktır. Projenin tamamlanması ile milli ekonomiye yıllık 450 milyon TL katkı sağlayacaktır.

Yusufeli Kimliği Kaybolmayacak

Baraj nedeni ile yeni yerleşim yerine taşınacak olan Yusufeli İlçesi için hazırlanan yeni yerleşim planlarının yörenin coğrafi şartlarına göre bütün kesimlerin ihtiyaçlarına cevap vereceğini, yörenin kültür ve geleneklerine uygun şekilde hazırlanmaktadır.