DSİ Haberler


DSİ İş Makinaları Karla Mücadelede Yerini Aldı

11.01.2017
DSİ, 100 personel ve 92 iş makinası ile 100 yerleşim birimine ulaşım sağladı.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, 63 yıllık geçmişi ile inşa ettiği barajlar ve göletler ile Su’yu depolamakta, depoladığı Su’yu enerjide, tarımda içmesuyunda ve sanayide olmak üzere insanoğlunun istifadesine sunmaktadır.

Kuruluş gayemiz olan taşkınla mücadelede insanların can ve mal emniyetini en yüksek düzeyde koruyoruz.

Sulama projelerimiz ile ülkemizin mümbit topraklarını Su ile buluşturuyor, çiftçimizin mahsulüne bereket katıyor, ekonomik seviyesini yükseltiyoruz.

Vatandaşımız Kazanınca Ülkemiz Kazanıyor

Ülkemizin dört bir tarafında su yapıları yaparak vatandaşının istifadesine sunan DSİ Genel Müdürlüğümüzün hizmetleri sadece Türkiye sınırları içerisinde değil Balkanlardan Afrika’ya kadar devletlerarası anlaşmalar olan birçok ülkelerde su yatırımlarını kapsamaktadır.

Bununla birlikte toplumsal olaylara da duyarsız kalmayan Genel Müdürlüğümüz terör örgütlerinin Güneydoğu illerimizde açmış olduğu hendeklerin kapatılmasında, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında makinalarla barikatlar kurulmasında ve il ve ilçelerin temizlenerek yeniden imar edilmesinde bizzat yer almıştır.

Yine 25 Ağustos 2016 tarihinden bu yana Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından devam eden Fırat Kalkanı operasyonunda, yol ve geçit açma faaliyetleri kapsamında Genel Müdürlüğümüze ait iş makineleri ve personeli kahraman Mehmetçiklerimiz ile bizzat görev almaktadırlar.

Son olarak Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının talebi üzerine, Suriye sınırları içinde ( Hatay il sınırının karşısında kalan güvenli bölgede), Suriye/Halep’ ten gelecek mültecilerin barınması için yapılacak kamp yerinin alt yapı çalışmalarını 16 Aralık 2016 tarihinden bu yana sürdürmektedir.

DSİ’den Kar Seferberliği

Bununla birlikte DSİ Genel Müdürlüğü olarak ülkemizde son günlerde yağan yoğun kar yağışı nedeni ile illerde ilgili makamlardan gelen yardım taleplerini geri çevirmeyip, zorlu hava şartlarında makine parkı ve personeli ile aralıksız olarak karla mücadeleye etmektedir.

İş makinalarımız il, ilçe ve beldelerde yoğun kar yağışı sebebiyle kapanan caddeleri, sokakları ve yerleşim birimlerine giden yolları açmak için çalışmalarını aralıksız sürdürmektedir.

Çalışmalarımız Van, Karaman, Ağrı, Erzurum, Kahramanmaraş, Kastamonu, Mersin ve Kars illerimiz başta olmak üzere tüm Türkiye’de çapında devam etmektedir. Bu kapsamda 100 personel ve 92 iş makinası ile 100 yerleşim birimine ulaşım sağlanmıştır.