DSİ Haberler


Hatay’da 12 Adet Tesisin Temel Atma Merasimi Gerçekleştirildi

16.02.2017

Hatay’da düzenlenen törenle toplam 12 adet tesisin temel atma merasimi gerçekleştirildi. Merasimden önce Bakanımız ve beraberindeki heyet Hatay Valiliğine geçerek burada Basın Toplantısı gerçekleştirdi. Bakanlık faaliyetleri hakkında bilgilendirmede bulundu, soruları yanıtladı.

16 Şubat 2017 tarihinde Hatay ilinde düzenlenen törene Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Hatay Valisi Erdal Ata, Hatay Milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı, DSİ Genel Müdürü Murat Acu, kamu kurum ve kuruluşlarının üst düzey yetkilileri, ilçe Belediye Başkanları, basın mensupları ile çok sayıda vatandaş iştirak etti.

Temeli atılacak tesisler;

-3 adedi sulama tesisi,

-9 adedi taşkın koruma ve ıslah tesisi,

213 000 000 TL’ye mal olacak tesislerle;

- 604 220 dekarı sulayacak Reyhanlı Barajı’na su takviyesi yapılacak,

- 3 ilçe ve 4 yerleşim yeri taşkından korunacaktır.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu;

‘’Hükûmet olarak Hatay’a 14 yılda 22 Milyar TL’lik yatırım sağladık. Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak da son 14 yılda Hatay şehrine 1 Milyar 300 Milyon TL yatırım yaptıklarını belirten Eroğlu;’’ Hatay iline 3 baraj ve 3 gölet inşa ettik,77.230 dekar araziyi sulamaya açtık, Böylece çiftçilerimize yıllık 58 milyon TL zirai gelir artışı sağladık ve 59 derenin ıslahını tamamladık. Bakanlık olarak Hatay’da 34 milyon fidanı toprakla buluşturduk,2 Şehir Ormanı, 17 Mesire Yeri ve 2 Bal Ormanı tesis ettik, Orman köylülerimiz için yeni gelir kapıları açtık, tabiat parklarımızı vatandaşlarımızın rahat nefes alabilecekleri alanlar haline dönüştürdük, 1 adet Meteoroloji Radarı, 13 Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu, 1 adet Deniz Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu ve 1 adet Hava Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu kurduk. ’dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Hatay’a eli boş gelmediğini yine müjdelerle geldiğini belirterek, 14.02.2014 ve 20.02.2016 tarihlerinde Hatay’a verdiği 705 Milyon TL’lik 57 Müjdeye ilave olarak, bugünde 187 Milyon TL’lik 16 Müjde daha veriyoruz. Böylece Hatay’a toplam Maliyeti  892 Milyon TL Olan 73 Müjde vermiş oluyoruz. 

Bu müjdelerin 9 âdeti Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğümüze, 5 adeti Orman Genel Müdürlüğüne, 1 adeti Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne,1 adeti Meteoroloji Genel Müdürlüğüne ait olup, DSİ’ye ait 9 müjdelerin 1’si baraj, 1’i yenileme ve 7’si taşkın koruma tesisidir. Bu tesislerle; Erzin ve Dörtyol ilçelerine ait zirai arazilerin bir kısmının BS5-Y4 boru hattıyla sulanması sağlanacaktır. Hatay şehir merkezi, Payas, Kumlu ilçeleri ve Ekinciler Beldesi taşkınlardan korunacaktır. ‘’dedi.

Bakan Eroğlu son olarak “Bu projelerde bizlere büyük destek veren başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve Başbakanımız Binali Yıldırım’a aziz milletim adına şükranlarımı sunuyorum.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Hatay Valisi Erdal Ata;

Temeli atılacak olan tesisiler Hatay şehrimiz için son derece büyük önem arz etmektedir. Yapılacak olan baraj ve yenileme tesisleri ile Hatay’ın münbit topraklarının su ile buluşacaktır. Tesislerin yapacağı ekonomik katkılar ile üreticimizin refah düzeyini yükseltecek ve ülke ekonomisine katkı sağlanacaktır. Taşkın koruma tesisleri taşkın riskini azaltacaktır. Bu bakımdan Sayın Bakanlarımıza şehrimize teşrifleri ve yapılan bu devasa yatırımlar için şükranlarımı sunuyorum. ’dedi.

DSİ Genel Müdürü Murat Acu;

Temelini atacağımız ilk işimiz “Karasu Regülatörü ve Derivasyon Kanalı”dır. Proje ile; Hatay İl merkezi, Reyhanlı, Kumlu ve Kırıkhan ilçelerine ait 604 220 dekar zirai araziyi sulayacak Reyhanlı Barajının su rezervi Karasu Çayından takviye edilecektir. Temelini atacağımız ikinci işimiz “Reyhanlı Barajı Afrin Çayı Davutlar Regülatörü ve Derivasyon Kanalı”dır. Proje ile; Hatay İl merkezi, Reyhanlı, Kumlu ve Kırıkhan ilçelerine ait 604 220 dekar sulayacak Reyhanlı Barajının su rezervi Afrin Çayından takviye edilecektir. Temelini atacağımız Erzin-Dörtyol Sulaması BS5-Y4 2. Kısım işi ile Erzin ve Dörtyol İlçelerine ait zirai arazilerin BS5-Y4 Sulama şebekesi ile sulanan kısımları yenilenen sulama şebekesi ile sulanır hale gelecektir.

Bugün ayrıca; 9 adet taşkın koruma ve ıslah projelerinin de temelini atacağız. Temelini atacağımız tesislerin şimdiden Ülkemize, Hatay’ımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Sayın Bakanımız Hatay merasiminin ardından Genel Müdürlüğümüz tarafından tamamlanan 5 km uzunluğundaki ''İskenderun Aşkarbeyli Feyezan Kanalı'nda'' incelemelerde bulundu.