DSİ Haberler


Bakan Eroğlu Afyonkarahisar’da Dazkırı, Dinar, Başmakçı ve Evciler İlçelerinde Temel Atma Merasimlerine İştirak Etti.

20.03.2017

Orman ve Su İşleri Bakanımız  Prof. Dr. Veysel Eroğlu ilk olarak Evciler ilçesinde Orman Köylülerine Kullandırılan Gelir Getirici Tür ve Orköy Kredi Sertifikaları Dağıtım Merasimine iştirak etti. Ardından “Okullar Hayat Bulsun Projesi Kapsamında” Fidan Dikimi merasimi gerçekleştirildi.

Evcilerin ardından Bakanımız ve beraberindekiler Dazkırı İlçesine geçerek burada 890 dekar zirai  arazi sulamaya açacak ve 979 000 TL yıllık net gelir artışı sağlayacak Dazkırı Hisaralan Barajı’nın ve Orman Köylülerine Kullandırılan Orköy Kredi Sertifikaları Dağıtımı temel atma merasimine katıldı.


Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu;

Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak Afyonkarahisar’a ciddi yatırım yaptıklarını ifade ederek sözlerine başlayan Eroğlu “Merkezi Hükümet Afyonkarahisar şehrimize 16 Milyar TL yatırım yaptı. Bakanlık olarak bizde Afyonkarahisar’a yıllık 26,5 milyon m3 içmesuyu sağladık ve Afyonkarahisar şehir merkezi ve ilçelerimizin içmesuyu problemini kökünden çözdük, 35 baraj ve 16 gölet inşa ettik, 464.360 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yılda 518 milyon TL zirai gelir artışı sağladık,     203 derenin ıslahını tamamladık, 102 milyon fidanı toprakla buluşturduk, 11 bal ormanı ve 7 şehir ormanı tesis ettik, Orman köylülerimiz için yeni gelir kapıları açtık, 35 adet Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu, 1 adet Havaalanı Meteoroloji Gözlem İstasyonu, 1 adet Meteoroloji Radarı kurduk ve 1 adet Yıldırım Tespit ve Takip Sistemi kurduk. ”dedi.

Bakan Eroğlu;’’2003-2017 yılları arasında (14 Yılda) Afyonkarahisar ilimize toplam 361 tesis inşa ederek toplamda 1 Milyar 570 Milyon TL yatırım yapılmıştır. 14 yılda, 49 yılda yapılan tesislerin 11 katı tesis yapılmıştır. 2003-2017 yılları arasında DSİ tarafından Dazkırı’ya 24 milyon TL’lik yatırım yapılmıştır. ’dedi.

Bakan Eroğlu son olarak “Bu projelerde bizlere büyük destek veren başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve Başbakanımız Binali Yıldırım’a aziz milletim adına şükranlarımı sunuyorum.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Afyonkarahisar Valisi Aziz Yıldırım

Temeli atılacak olan tesis Dazkırı için son derece büyük önem arz etmektedir.  Dazkırı Hisaralan Barajı ilçemizde uzun zamandır beklenen bir projeydi. Barajımız şimdiden ilçemize hayırlı olsun. Afyonkarahisar ilimiz ve ilçelerimiz son 14 yılda yapılan yatırımlar ile göller diyarı oldu. Yapılacak tesisler ile ilimizin verimli tarım arazileri su ile buluşacak ve ürün çeşit ve kalitesinde artış olacaktır. Elde edilen ürün artışı çiftçimizin ve üreticimizin refah düzeyini yükseltecek ve ülke ekonomisine katkı sağlanacaktır. Bu bakımdan Sayın Bakanımıza şehrimize ve ilçemize teşrifleri ve yapılan bu devasa yatırımlar için şükranlarımı sunuyorum. ’dedi.

Konuşmaların ardından Dazkırı Hisaralan Barajı’nın temel atma merasimi gerçekleştirildi.

Dazkırı’nın ardından Bakanımız Dinar ve Başmakçı ilçelerine geçerek Orman Köylülerine Kullandırılan Gelir Getirici Tür ve Orköy Kredi Sertifikaları Dağıtım Merasimlerine iştirak etti.