DSİ Haberler


Genel Müdürlük Heyeti Konya Bölge Müdürlüğünü Ziyaret Etti

20.03.2017

Jeoteknik Hizmetler ve YAS Daire Başkanı Kemal Karakuş, Makine İmalat ve Donatım Daire Başkanı Abdullah Ekin, Personel ve Eğitim Daire Başkanı Ayhan Demiryürek ve ilgili personel 17 Mart 2017 Cuma günü Konya Bölge Müdürlüğünü ziyaret etti. Bölge Müdürü Birol Çınar’ı makamında ziyaret ederek Bölge Müdürlüğünce yapılan çalışmalar hakkında bilgi alan heyet daha sonra yeni misafirhanede incelemelerde bulundu.

Yeni misafirhane binasını ziyaretin akabinde, heyet; Makine İmalat ve Donatım Şube Müdürlüğünü ziyaret ederek, burada su sondaj makinelerini yerinde inceledi.

DSİ Genel Müdürlüğümüzce 09.11. 2015 tarihinde 1 adet 700 metre, 10 adet 450 metre delgi kapasiteli su sondaj makinesi alım ihalesi yapılmış ve ihale İtalya Fraste firmasına kalmıştır. Firma tarafından ilk etapta 1 adet 700 metre ve 4 adet 450 metre delgi kapasiteli su sondaj makinesi imal edilmiştir.

Makinelere adaptasyon sağlamak ve kullanımını öğrenmek amacıyla ilk etapta 10 sondör, 10 mühendis,10 motor ustası, 10 elektrik ustası, 20 sondaj işçisi 2 gün teorik eğitime tabi tutulmuştur. Daha sonra gruba ait seçilen su sondaj makinesi Konya Sarayönü Özkent Bölgesinde 450 metre derinliğinde bir kuyu inşa etmiştir. Arazide yapılan fiili çalışma neticesinde hem makinenin fiili kapasitesi tekrar tespit olunmuş hemde sanat sınıfı personelimizin arazi eğitimi verilmiştir.

8 Mart 2017 tarihinde 450 metre delgi ve teçhiz işlemlerini tamamlayan su sondaj makinelerinden,   4 adet  450 metre delgi kapasiteli makinelerin kabul muayenesi tamamlanmıştır.

İlk etapta muayenesi kabul edilen ve DSİ ambarlarına girişi yapılan su sondaj makineleri Konya, Isparta, Adana ve Kayseri Bölge Müdürlüklerimizde kullanılmaya başlanacaktır.

Genel Müdürlük heyeti, Bölge Müdürlüğümüzü ziyaretinin ardından incelemelerde bulunmak üzere Karapınar İlçesine geçti. Bölge Müdürü Birol Çınar, Bölge Müdür Yardımcıları M. Muhittin Özyalvaç ve Ejder Akbaş ile ilgili personelin eşlik ettiği heyet, Karapınar İlçesinde 700 metrelik yeraltısuyu araştırma kuyusu çalışmalarını yerinde inceledi. Yeraltısuyu araştırma kuyusunda 280 metrelik kısım tamamlandı.