DSİ Haberler


Konya’nın Mavi Rüyası Olarak Bilinen Mavi Tünel İçin Bir Işık Daha Göründü

20.03.2017
Afşar Hadimi Barajı'nda sona doğru…

Bakanımızın talimatlarıyla Ülkemizin 7 bölgesinde de Gelişim Projeleri hazırlanmış olup, KOP bu gelişim projelerinden biridir. GAP’tan sonraki en eski sulama projesi olan KOP ile Ülkemizin tahıl ambarı olan bu bölgeye bereket gelecektir.

Yukarı Göksu Havzası’nın Akdeniz’e boşalan sularının yıllık 414 milyon m3’ü biri işletmede diğer ikisi ise inşa halinde olan üç adet baraj ve Mavi Tünel vasıtasıyla Konya Kapalı Havzasına aktarılacak. Bu su ile hem Konya Ovası’nın yeraltı suyu desteklenecek hem de sulama suyu temin edilmiş olacak. Ayrıca proje ile Konya şehrinin uzun vadeli içme, kullanma ve endüstri suyu ihtiyacını karşılanacaktır.

Konya’nın Mavi Rüyası olarak bilinen Mavi Tünel 17 kilometre uzunluğunda ve 4,2 metre çapında dev bir tünel. Mavi Tünel rüyasının gerçekleşmesiyle çiftçinin yüzü gülecek, mevcut su kaynaklarının geliştirilmesi ile sulanabilir topraklar artacaktır.

Havzadaki su eksikliğinin giderilmesi maksadıyla diğer havzalardan su aktarımı için 3 ana kaynak belirlendi. Bu üç ana kaynak Bağbaşı Barajı, Bozkır Barajı, Afşar Barajıdır.

Afşar Hadimi Barajı Konya-Çumra Projesi’nin 3. Merhalesi Kapsamında İnşa Ediliyor

Bu barajlardan Bağbaşı Barajı tamamlandı. % 95 fiziki gerçekleşme sağlanan Bozkır Barajının Biriktirme hacmi 361 milyon m3’tür. Göksu havzasından regüle edilecek suyu Bağbaşı Barajı’na iletecektir.  Projenin Üçüncü ana kaynağı olan Afşar barajında ise çalışmalar son hız devam etmektedir. Bu üç kaynaktan Mavi Tünele su verilecek Konya-Çumra Projesi’nin 3. merhalesi kapsamında Afşar Kasabası, Ilıcapınar Deresi üzerinde inşa edilen Afşar Hadimi Barajında sona yaklaşıldı.

% 95 Fiziki gerçekleşme sağlanan Afşar Hadimi Barajı’nın depolama hacmi 386 milyon metreküp olup tesisin temelden yüksekliği 127 metredir.

Proje İle 29 000 Bin Kişiye İçmesuyu Sağlanacak, 116 660 dekar Zirai Alan Sulanacak

Barajı’nın amacı, Konya Çumra Ovası III. Merhale Projesi'ne içme ve sulama suyu temin etmektir. Afşar Hadimi Barajı’nda toplanan sular ile Taşkent, Hadim, Kongul ve Kurudere Regülatörlerinden gelen sular Afşar Bağbaşı Hadimi Tüneli vasıtasıyla, yapımı tamamlanan Bağbaşı Baraj rezervuarına aktarılacak ve buradan da Mavi Tünel ile Konya-Çumra ovasına iletilerek 116 Bin 660 dekar zirai alan sulanacak ve 29 000 nüfusa içmesuyu sağlanacaktır.

Afşar Hadimi Barajı, gövdesi ‘Önyüzü Beton Kaplamalı Kaya Dolgu’ olarak projelendirilmiştir.

Proje kapsamında Doluvasak, derivasyon tüneli, dipsavak kondüvisi, gövde dolgusu ve ön yüzü beton kaplama imalatı tamamlanmıştır

Projede Dipsavak mekanik işleri, parapet duvarı ve dolgusu, Keçimen Köyü relökasyon yolunun asfaltı ve Afşar bağlantısı, ENH deplase işi ve ilave verilen enjeksiyon imalatları yapılacaktır.

Afşar Hadimi Barajı tamamlandığında 2017 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 100 milyon TL katkı ve 29.000 kişiye istihdam alanı sağlanması hedeflenmektedir.

Afşar Hadimi Barajı;

Gövde Tipi: Ön yüzü beton kaplı kaya dolgu

Gövde Hacmi:  4.030.000 m³

Gövde Yüksekliği: ( Temel) 127 m