DSİ Haberler


Genel Müdürümüz Suruç Ovası Sulama Tesislerinde İncelemede Bulundu

20.04.2017

Genel Müdürümüz Murat Acu, Genel Müdür Yardımcıları Turkay Özgür, Kaya Yıldız, Daire Başkanları, Şanlıurfa Bölge Müdürü ve beraberlerindeki heyet ile birlikte Suruç Ovasındaki sulama tesislerinde incelemede bulundu.

Genel Müdür Acu ve beraberindeki heyet ilk olarak Suruç TP1 Pompa istasyonu ve TP1 e bağlı PY1 Şebekesinde yaptığı inceleme yaparak TP1 ve Ortabostancı’ da  Türkel Petrol de bölgedeki çiftçilerle ve muhtarlarla görüşerek istişarede bulundu.

Acu ve beraberindeki heyet ardından Taşbasan Sağ Sahil Sulama Şebekesi: RY1 ve RY2, Taşbasan Sol Sahil 1. Kısım şebeke ve tesisleri: LY1, LY2, LY3,   Taşbasan sol sahil 2. Kısım şebeke ve tesisleri: TP4, LY17, LY19 ve LY20 tesislerinde incelemede bulundu.

Acu son olarak Akçakale Belediye Başkanını ziyaret ederek burada hazır bulunan heyet ile Bölgede ki DSİ yatırımları hakkında değerlendirme ve istişarede bulundu.

İncelemelerinin ardından açıklama yapan Genel Müdürümüz Murat Acu;

"Suruç Ovası Pompaj Sulama Projesi ile Atatürk Baraj Gölünden alınacak saniyede 90 metreküp su, Suruç Ovası Pompaj Sulaması kapsamında Suruç İlçe Merkezi ve 134 yerleşim yerine ait toplam 950 970 dekar alanın sulanması planlanmaktadır. 579 270 dekarı GAP Eylem Planında yer alan ve projeleri büyük oranda tamamlanan Suruç Ovası Pompaj Sulaması Projesi çok sayıda üniteye ayrılarak inşaat işleri kademeli olarak ihale edilmiş bir kısmı tamamlanmış bir kısmında da inşaat çalışmaları halen devam etmektedir. Tamamlanan Suruç Ovası Pompaj Sulaması Projesi'yle sosyal ve kültürel gelişmenin yanı sıra yıllık yaklaşık 315 milyon lira gelir artışı ve yaklaşık 190 bin kişiye istihdam alanı sağlanması hedeflenmektedir. "dedi.

DSİ Genel Müdürü Acu;’’ Bugün incelemede bulunduğumuz Suruç Ovası TP1 Pompaj Sulaması 2014 yılında, Taşbasan Sol Sahil Sulaması 1. Kısım Şebeke 2016 yılında, Taşbasan Sol Sahil Sulaması 2. Kısım 2015 yılında, Suruç Sol Sahil TP4 Terfi Merkezi ise 2013 yılında tamamlanmıştır.

Bu projenin hayata geçirilmesinde en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın. Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a, Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. ‘dedi.