DSİ Haberler


Reyhanlı Barajı Amik Ovası’a Can Verecek

07.07.2017
Taşkın koruma ve sulama maksadıyla projelendirilen barajın su kaynağını Afrin Çayı, Karasu Çayı ve Asi Nehri oluşturuyor.

DSİ Hatay iline yaptığı yatırımlarla münbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerde ki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Hatay’da tarımın gelişmesindeki etkenlerden en önemlisi su yapılarıdır.

Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Hatay ili de nasibini almaktadır. Akdeniz Gelişim Projesi (AKDENİZGEP) kapsamında bulunan Hatay ilimizde devam eden projelerin tamamlanması ile bölge insanının refah seviyesi  yükselecek.

Taşkın ve Sulama Maksatlı Reyhanlı Barajında Çalışmalar Devam Ediyor

Bu kapsamda Hatay ili için çok büyük önem arz eden Reyhanlı Barajında çalışmalar hızla devam ediyor. İşlendikçe değeri artan topraklara sahip olan Hatay’da nüfusun % 30’unun tarım ile iştigal etmesi barajın önemini daha da arttırıyor.

Hatay ili Reyhanlı ilçesi, sınırları içerisinde Amik Ovası’nda yer alan Reyhanlı Barajı ile 600 bin dekar tarım arazisinin sulama suyu ihtiyacı karşılanacak. Taşkın koruma ve sulama maksadıyla projelendirilen ve Suriye sınırında bulunan barajın su kaynağını Afrin Çayı, Karasu Çayı ve Asi Nehri oluşturuyor.

9 bin 271 metre kret uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun kretine sahip Reyhanlı Barajı ile hem Amik Ovası’nda yer alan 600 bin dekar zirai arazi sulanacak hem de 200 bin dekar saha taşkın zararından korunacak. Bugüne kadar çalışmalarda; gövde dolgusunun büyük bir kısmı, ulaşım yolları, kondüviler tamamlanmış olup gövde dolgusuna devam ediliyor. Reyhanlı Barajı tamamlandığında 2017 yılı birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 407 milyon 848 bin TL katkı sağlanması hedefleniyor.

Reyhanlı Barajı Sulaması 1. Kısım Kapsamında 117 bin  Dekar Zirai Arazi Sulanacak

Diğer taraftan Reyhanlı Barajı Afrin Çayı Davutlar Regülatörü ve Derivasyon Kanalı ile Karasu Regülatörü ve Derivasyon Kanalı’nın yapımı da devam ediyor.

Reyhanlı Barajı Sulaması 1. Kısım İşi’nin yapım ihalesi ise Ocak 2017 tarihinde gerçekleştirildi. Reyhanlı Barajı Sulaması 1. Kısım işi kapsamında yer teslimi yapılmış olup toprak analizleri ve toplulaştırma çalışmaları devam ediyor.

Reyhanlı Barajı Sulaması 1. Kısım İşi kapsamında, brüt 117 bin 380 dekar zirai araziye sulama hizmetinin verilebilmesi için gerekli olan sulama ve drenaj şebekesinin inşaatı ile bu şebeke üzerindeki bütün sanat yapılarının inşa edilmesi planlanıyor.

Reyhanlı Barajı Sulaması 1. Kısım İş’inin tamamlanması ile 2017 birim fiyatları ile dekar başına 742 TL net gelir artışı, ülke ekonomisine yıllık 87.096.000 TL ilave katkı sağlanması hedefleniyor. Sulama projesi ile bölgede tarıma dayalı sanayi gelişerek,  bölge halkının  sosyo-ekonomik olarak gelişim göstermesine olanak sağlanacak ve refah düzeyi artacaktır.