DSİ Haberler


Nevşehir Ürgüp Damsa Sulaması Yenileniyor

21.03.2018

DSİ Genel Müdürlüğü suyun tarlaya ulaşımı ve çiftçilerin daha fazla gelir elde etmesi için sulama projelerini yenilemeye devam ediyor.

“Yenileme Projeleri’’ geçmiş yıllarda inşa edilmiş ve ekonomik ömrünü tamamlamış, klasik sulama sistemlerinin kapalı, borulu basınçlı sisteme dönüştürülmesi için yapılan projelerdir.

Sulama şebekelerinin ekonomik ömrünü tamamlamış olması, su kaynağının yetersizliği, bakım ve onarım maliyetlerinin fazla oluşu ve işletimde randımansız olması gibi nedenlerle tesislerin bakım, onarım ve yenileme ihtiyacı artış göstermektedir.

DSİ yaptığı yenileme çalışmalarında su kaynaklarının daha verimli ve kontrollü bir şekilde kullanılmasını hedeflemektedir.

Bu kapsamda uzun yıllardan beri kullanılan Ürgüp Damsa Sulamasının Yenileme çalışmaları devam ediyor. % 78 fiziksel gerçekleşme sağlanan Ürgüp Damsa Sulaması Yenileme işi 1. Kısım kapsamında 3 bin 500 dekar modern sistemle sulanacak ve su kaybı önlenecek.

Projede vana odası binası, cebri boru ve vanalar ile ilgili muhtelif yenilemeler, yatay sondaj işleri ve tüm HDPE boru (yaklaşık 21 km) döşeme işleri tamamlandı.

Ana boru ve Yedek boru hatlarında sanat yapısı beton kalıp demir ve mekanik imalatlar başladı. İnşaatın 2018 yılı Ağustos ayı sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor.

Projenin tamamlanmasıyla birlikte dekar başına 2017 yılı birim fiyatları ile 495,21 TL gelir artışı, ülke ekonomisine 2017 yılı birim fiyatlarıyla yıllık 5.902.903 TL katkı ve 296 kişiye zirai istihdam alanı sağlanacak.