DSİ Haberler


Edirne’de Sun’i Bir Nehir İnşa Ediliyor…

05.07.2018
Kanal Edirne ile Meriç taşkınları son bulacak.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Edirne’de suni bir nehir inşa ediyor. Bu yıl içinde tamamlanacak olan (Karaağaç KA-1 Tahliye Kanalı) Kanal Edirne Projesi ile Meriç taşkınları son bulacak.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun bizzat yerinde inceleme yaparak yapımına karar verdiği proje Türkiye-Yunanistan sınırını çizerek akan Meriç Nehri’nin Edirne merkezinde meydana getirdiği taşkın zararlarını önlemek maksadıyla inşa ediliyor.

Tamamen DSİ İmkanlarıyla Suni Bir Nehir İnşa Ediliyor

Tamamen DSİ imkanlarıyla yapımına devam edilen Kanal Edirne projesi 50 metre taban genişliğine, 3 metre yüksekliğe ve 7.800 metre uzunluğa sahip olacak kanalda kazı çalışmaları tamamlandı. Karaağaç Mahallesi girişindeki köprünün tamamlanması ve ardından 100 metrelik alanın kazılması sonrası kanal Meriç suyuyla buluşacak. Karaağaç Mahallesi girişindeki köprünün yaklaşık 1 ay içerisinde tamamlanması hedefleniyor.  Köprünün tamamlanması sonrasında Kanal Edirne hem taşkın koruma hem de sosyal alan olarak bölgeye katkı sunmaya başlayacak.

Kanal Saniyede 773 m3’lük Debiyi Tahliye Edebilecek

Kanal Edirne projesiyle birlikte yapımı devam eden Meriç Nehri Yatak Temizliği ve Tahkimatı işi tamamlandığında, Meriç’in Arda ile birleştiği noktada meydana gelecek 500 yıl tekerrürlü saniyedeki 2.562 m3’lük debinin 1.789 m3’ü Meriç nehri yatağından, kalan 773 m3’ü ise Kanal Edirne’den geçirilerek Edirne merkezinde oluşabilecek 500 yıl tekerrürlü taşkın debilerinin kontrollü bir şekilde yerleşim yerlerinin dışına iletilmesi sağlanacak.

Kanal Üzerine Estetik Köprüler İnşa Ediliyor

Meriç’ten kaynaklanan su taşkınlarında sigorta görevi üstlenecek kanal üzerine ayrıca yaya ve araç geçişleri için 5 adet köprü inşa edilecek. Bu köprülerin yapımı hususunda da çalışmalarımız bütün hızıyla devam ediyor. 4 adedini tamamladığımız köprüler estetik olarak tasarlandı. İnşasını sürdürdüğümüz son köprü de bu şekilde hizmete alınacak.

Bölgeye Muhteşem Bir Rekreasyon Alanı Kazandırılacak

Dünyada bu çapta inşa edilen suni nehirler ile kıyaslandığında Kanal Edirne çok düşük maliyetle tamamlanacak. Bu projeyi 45 milyon lira gibi düşük bir maliyetle bitireceğiz. Ayrıca proje çerçevesinde 430 dekar yeni rekreasyon alanı, Meriç Nehri boyunca 6.000 metre ve Kanal Edirne boyunca 16.000 metre olmak üzere toplam 22.000 metre yürüyüş ve bisiklet parkuru inşa edeceğiz. Böylece bölgeye muhteşem bir rekreasyon ve sosyal alan kazandırılmış olacak.

Meriç Nehri’nin diğer bölgelerinde de ıslah çalışmaları devam ediyor aynı zamanda  birçok proje tamamlandı. Ayrıca nehir üzerindeki tarihi köprüler zamanla biriken kumlardan temizleniyor ve eski muhteşem görüntüsüne kavuşturuluyor.