DSİ Haberler


Bakan Eroğlu Veda Etti...

10.07.2018
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu DSİ Genel Müdürlüğünde düzenlenen merasimle Bakanlık çalışanları ve bağlı Genel Müdürlük çalışanlarına veda etti.

Veda merasimine Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Akif Özkaldı, Müsteşar Yardımcıları, Ali Rıza Diniz, Hüseyin Dinçer, Cemal Nogay, DSİ Genel Müdürü Murat Acu, OGM, DKMP, MGM Genel Müdürleri ile Orman ve Su İşleri Bakanlığına bağlı merkez ve taşra teşkilatlarından Genel Müdür Yardımcıları, Daire Başkanları, taşra teşkilatlarında görev yapan Bölge Müdürleri ( Telekonferansla) ile Bakanlığa bağlı kurumların personeli katıldılar.

Merasimin açılış konuşmasını yapan Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Akif Özkaldı;

’Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte devlet yönetiminde de bazı değişiklikler oldu. Bizler bugün Sayın Bakanımız ile burada kendilerinin evinde DSİ’de birlikte olmak istedik. Sayın Bakanımız ile 15 yıldır birlikte çalışmaktan onur ve şeref duyduk. 15 yıl boyunca kendileri her an her saat bizlere hocalık, abilik, yöneticilik yaptı. Allah’a şükürler olsun ki bizler böyle bir Genel Müdür, böyle bir bakan ve böyle bir siyasetçi ile çalıştık. 

Bizlere yaptığımız işle sadece bu dünya için değil, ahiret hayatı içinde çalışmayı öğretti. Biz bu konuda çok şanslıyız. Bu bir veda değil elbette Sayın Bakanımız bizim hayatımız boyunca her an gönlümüzde yüreğimizde olacaktır. Sayın Bakanımızın her bir cümlesi bizim için bundan önce olduğu gibi bundan sonrada bizim için bir emirdir. Sayın Bakanımıza bugüne kadar devletimize, milletimize ve bizlere verdiği hizmetler için şükranlarımı sunuyorum. Allah kendilerinden razı osun. ’dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu veda konuşmasında;

Gerek Çevre ve Orman Bakanlığım döneminde gerekse Orman ve Su İşleri Bakanlığım döneminde birbirinden mühim birçok projeyi hayata geçirdik. Barajlar, HES’ler, göletler, içmesuyu tesisleri, şehir ormanları ve milli parklar başta olmak üzere dev eserleri ülkemize kazandırdık. Bu eserleri kendime şiar edindiğim 7 T formülü sayesinde gerçekleştirdik. Bunlardan ilki ‘tahayyül’, yani bir işi yapmak için en geniş şekilde ‘hayal etmek’ gerekir. Bunun ardından tetkik, tahkik maddeleri geliyor. Bir işe karar verdikten sonra bunları takvim takip eder. İşin takvimini, zamanlamasını yapmazsanız netice alamazsınız. Bunu da ilk defa Türkiye'de biz başlattık tesisin temelini atarken açılış tarihi belirledik. Takvimi belli olmayan iş bitmez. Takvim maddesinin ardından ise tatbik ve takip olması lazım. Takibi olmayan iş neticelenmez. Son olarak da teşekkür geliyor. Marifet iltifata tâbi, çalışan insanlara teşekkür edeceksiniz. Liyakat sahibi olmanın yanında muvaffakiyet unsurlarının en başında ise niyet gelir. İyi niyet ve şevkle çalıştığınızda her meselenin üstesinden gelebilirsiniz.

Gerek ormancılık gerekse de su alanında gerçekten çok ciddi adımlar attık, ülkemize muhteşem eserler kazandırdık.

81 ilimizin içme suyu eylem planlarını hazırlayarak uygulamaya koyduk ve şehirlerimize uzun vadeli içme suyu temini sağladık. Sadece ülkemizle yetinmedik, yine dünyadaki ilk olma özelliğini taşıyan bir proje ile anavatandan yavru vatana içme suyu temini çalışmalarında sona yaklaşıyoruz. Dünyada ilk defa denizin içinden askıda borularla su iletimi yapacağız. Asrın Projesi ile 106 kilometre uzunluğundaki isale hattı ile yavru vatana yılda 75 milyon m3 su ilettik.

Dünyada ilk defa uygulayacağımız bu proje ile boru hattını deniz yüzeyinden 250 metre derinlikte askıda geçirdik. Türkiye tarafında Alaköprü Barajı, KKTC tarafında ise Geçitköy Barajı ile kara yapılarının inşaatlarını tamamladık.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, dünyada kendisinden başka daha fazla açılış yapan bakan olmadığını belirterek, “10’da biri kadar bile yok. Cenab-ı Allah’a ne kadar şükretsem azdır" dedi.

Bakanlık olarak son 15 yılda 158 milyar TL yatırım yaptık. Su ile alakalı 7.200 tesisi hizmete aldık. Bu 7200 tesis;  508 baraj,513 HES, 327 gölet, 1.171 sulama tesisi, 193 içmesuyu tesisi,17 atıksu tesisi, 4.471 taşkın koruma tesisidir” dedi.

Konuşmanın ardından personel ile vedalaşan Bakan Eroğlu toplu fotoğraf çekiminin ardında DSİ Genel Müdürlüğünden ayrıldı.