DSİ Haberler


Konya Bölgemizde TAMBİS Eğitimi Verildi

11.07.2018

Genel Müdürlüğümüzün 30.11.2016 tarihi itibari ile yürürlüğe koyduğu DSİ Taşkın, Arıza ve Müdahale Mekânsal Bilgi Sistemi (TAMBİS) eğitimi 10 Temmuz 2018 Salı günü DSİ 4. (Konya) Bölge Müdürlüğümüz toplantı salonunda İşletme Bakım, Bilgi Teknolojileri, Havza Yönetimi İzleme ve Tahsisler şubelerinin işbirliği ile düzenlendi.

Eğitime; İşletme ve Bakım, Havza Yönetimi İzleme ve Tahsisler, KOS           ( Konya Ovası Sulaması) ,Numaralı Şubelerin (41.42.43.44.45.) ,İşletme Baş Mühendisliği ve derelerden sorumlu personel katılım sağladı.

TAMBİS programı taşkın öncesi, taşkın anında veya sonrasında vatandaşlardan veri akışını sağlamayı hedefliyor.

Taşkınlarda can ve mal kaybını önlemek veya azaltmak maksadıyla doğru zamanda, doğru yerde ve doğru kişiye yapılan ikaza ihtiyaç var. Devreye alınan bu sistemle yaşanan afetin gerçekleşme zamanı, konumu ve şiddeti hususundaki bilgiler ivedilikle elde edilebilecek, alınacak tedbirlerin içeriği, boyutu ve zamanlaması belirlenebilecektir.

Akıllı telefonlarda da kullanılabilen bu sistem ile afetin durumu hakkında bilgi verici nitelikteki fotoğraf ve açıklayıcı bilgiler mekânsal bilgi sistemine aktarılarak, vakit kaybedilmeden SMS ve e-posta ile alarm ekiplerine ve üst yönetime ulaştırılabilecektir.

TAMBİS ’in mobil ve web uygulaması bulunmaktadır. Vatandaşlarımız mobil uygulaması ile taşkın, müdahale ve arızalara ilişkin ihbarda bulunabilecek ve ihbarının takibini yapabilecektir.