DSİ Haberler


Bakan Turhan ve Genel Müdürümüz Rize'de Sel Bölgesinde İncelemelerde Bulundu

03.08.2018

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Mehmet Cahit Turhan ve DSİ Genel Müdürümüz Murat Acu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Sayın Hayati Yazıcı ve Rize Milletvekili Sayın Osman Aşkın Bak ile birlikte Rize ilinde meydana gelen sel bölgesinde havadan incelemelerde bulundular.

Heyet Bölgeyi havadan inceledikten sonra Rize merkeze bağlı Taşköprü köyünde incelemelerine devam etti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Bakan Turhan;

Helikopterle havadan Kalkandere, Güneysu ve Çaykent bölgesinde bulunan derelerdeki yağışı ve akışı izlediklerini, vali ve kaymakamlardan bilgi aldıklarını anlatan Turhan, "Çok şükür can kaybı yok, bu en büyük teselli kaynağımız. Sayın Cumhurbaşkanımızın geçmiş olsun dileklerini, selamlarını ve saygılarını bölge halkımıza iletiyoruz.

Bugün Rize ilimizin bazı bölgelerinde oluşan şiddetli yağmur nedeniyle derelerimizde taşkınlar oluştu. Bizde sabah haberi alır almaz eski bakanlarımız Hayati Yazıcı bey, Osman Aşkın Bak bey ve DSİ Genel Müdürümüzle birlikte olayları yerinde incelemek üzere Ankara'dan Rize'ye intikal ettik. Helikopter ile Kalkandere, Güneysu ilçeleri ve Çaykent Beldesinde bulunan derelerdeki akışı izledik. Valimizden, kaymakamlarımızdan bilgi aldık. Çok şükür bir can kaybı yok. Oluşan bazı maddi hasarlar var. Bu hasarları telafi etmek için tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız gerekli çalışmayı yapacaklar. Yağış esnasında sellerden dolayı bazı yollarımızda ulaşımda aksama yaşandı ama DSİ, belediyelerimiz ve ekiplerimiz tarafından yollar ulaşıma açıldı.  Bu hasarları en kısa sürede telafi etmek için tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız gerekli desteği, çalışmaları yapacaklar.

Bu tür sel hadiseleri bu bölgelerimizde oluyor. Bugün Artvin'de, Ordu'da ve Samsun'da da yine aşırı yağışlar nedeniyle bir takım sel hadiseleri oldu. Oralarda da önemli bir sorun, sıkıntı yok. Bundan sonra da yine Meteoroloji Genel Müdürlüğümüzün tahminlerini de göz önünde bulundurarak tüm ekiplerimize talimatlarımızı verdik. Hepsi hazır kıta vaziyetinde olaya müdahale etmek üzere ve bazı tıkanmış hidrolik yapıların da dere mecralarında temizlenmesiyle ilgi çalışmaları emniyetli, güvenli bir şekilde yapıyorlar. İnşallah daha büyük bir felaket yaşamayız. Allah milletimizi, ülkemizi büyük felaketlerden korusun” dedi.