DSİ Haberler


Bilecik İnhisar Tarpak Barajında Çalışmalar Aralıksız Devam Ediyor

09.08.2018
Proje ile Ülke ekonomisine yıllık 36 milyon 84 bin 400 TL katkı 200 kişiye istihdam alanı sağlanması hedefleniyor.

DSİ Bilecik’e yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Bilecik ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Bilecik ilimizde nasibini aldı.

Çalışmaları devam eden Bilecik-İnhisar Tarpak Barajının tamamlanması ile barajda depolanacak su ile 5 bin 560 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacak.

Sıyırma kazıları, memba batardosu, dipsavak tersip bentleri ile ENH hattı imalatları tamamlanan barajda gövde dolgusu imalatı büyük ölçüde tamamlandı. Dolusavak beton imalatları devam etmekte olup, gövde dolgusu ve dolusavak beton imalatlarının 2018 yılı içerisinde bitirilmesi hedefleniyor.

Sulamaya açılacak zirai araziler ile bölge halkının sulu tarım yapması sağlanacak bu sayede ekonomik olarak güçlenmelerine olanak sağlanacak.

Temelden yüksekliği 59,50 metre olan Bilecik-İnhisar Tarpak Barajının tamamlanması ile 2018 birim fiyatları ile dekar başına 6 490 TL Gelir artışı ve ülke ekonomisine yıllık 36 084 400 TL katkı 200 kişiye de istihdam alanı sağlanması hedefleniyor.