DSİ Haberler


Kilis Yukarı Afrin Barajında Çalışmalar Tam Gaz

10.08.2018
Kilisin uzun vadeli içme suyu ihtiyacı sağlanmış olacak.

DSİ Kilis’e yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Kilis ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.


"İçme suyu Temini İçin Dev Projeler İnşa Ediliyor"

Ülkemizin içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacının yarısından fazlası DSİ tarafından yapılan içme suyu tesislerinden karşılanmaktadır. 81 ilimiz için İçme suyu Eylem Planını hazırladık. Bu plan çerçevesinde şehirlerimizin ve ilçelerimizin 2040-2050-2071 yıllarına kadar olan içme suyu meselesini çözüme kavuşturuyoruz.

"Yukarı Afrin Barajında Çalışmalar Devam Ediyor"

Bu kapsamda; çalışmaları devam eden Yukarı Afrin Barajı tamamlandığında Kilis şehir merkezine yıllık 19 milyon m³ içme suyu sağlanacak.

Gövde de dolgu imalatları hızla devam etmekte olan Barajın, 2018 yılında gövde dolgusunun, su alma yapısının, betonarme ve mekanik kapak sistemlerinin tamamlanması hedefleniyor. Diğer taraftan Kilis Yukarı Afrin Barajı İçme suyu İsale Hattı işinin ihalesi de 20.07.2018 tarihinde yapılmış olup ihale süreci devam etmektedir.

"Bölge İnsanına Menba Kalitesinde İçme suyu Sağlanacak"

Temelden yüksekliği 60 metre olan Yukarı Afrin Barajının tamamlanması ile Kilis İlimizin uzun vadeli içme suyu ihtiyacı sağlanmış olacak.