DSİ Haberler


DSİ’den Yeşil Bursa’ya Bir Baraj Daha

03.10.2018
Mudanya Yalıçiftlik Barajı tamamlandı.

DSİ Bursa iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Bursa ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Bursa ilimizde nasibini aldı.

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Bursa Mudanya Yalıçiftlik Barajı Tamamlandı

Çalışmaları tamamlanan Bursa Mudanya Yalıçiftlik Barajında depolanacak su ile  bin 240 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacak.  Sulama inşaatında da sona gelinmiş olup 2019 yılı sulama sezonunda arazinin tamamına sulama suyu verilecek.

Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak

Temelden 36,50 metre yüksekliğe sahip ve 478 bin metreküp suyun depolanmasını mümkün kılacak Bursa Mudanya Yalıçiftlik Barajının ardından sulama projesinin de tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artıracak, hem de yörede ürün çeşitliliğini sağlayacak.

Projesinin bütün bileşenlerinin tamamlanması ile 2018 birim fiyatları ile ülke ekonomisine 2.000.000 TL katkı sağlanmasının hedefleniyor.