DSİ Haberler


DSİ’den Trakya’ya 1 Baraj 3 Gölet ve Sulama

09.10.2018
Kırklareli de 1 Baraj Edirne'de 3 Gölet Tamamlandı

DSİ, Edirne ve Kırklareli iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Edirne ve Kırklareli il ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Edirne ve Kırklareli illerimizde nasibini aldı.

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor, bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Kırklareli Çayırdere Barajı Tamamlandı

Kırklareli ili Pınarhisar İlçesi Çayırdere köyünün 2,5 km kuzeydoğusunda Kocadere üzerinde yer alan Kırklareli Çayırdere Barajı tamamlandı.

63 metre yüksekliğinde tamamlanan Kırklareli Çayırdere Barajında su tutulmuş olup Barajda depolanacak su ile 2019 yılı sulama sezonunda 29.830 dekar zirai arazinin tamamına sulama suyu verilecektir.

Bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artıracak, hem de yörede ürün çeşitliliğini sağlayacak. Baraj ve Sulamasının tamamlanması ile 2018 birim fiyatları ile yıllık 9.766.000 TL. zirai gelir artışı sağlanması hedeflenmektedir.

DSİ’den Edirne’ye 3 Gölet 3 Sulama Tesisi


“Edirne Altıntaş Gölet’i ve Sulaması Tamamlandı”

Edirne ili Keşan İlçesi Altıntaş köyünün 1,5 km doğusunda yer alan Edirne Altıntaş Gölet’i ve Sulaması tamamlandı.

Temelden 23 metre yüksekliğinde tamamlanan Edirne Altıntaş Gölet’inde su tutulmuş olup Gölette depolanacak su ile 2019 yılı sulama sezonunda 920 dekar zirai arazinin tamamına sulama suyu verilecek.

Bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artıracak, hem de yörede ürün çeşitliliğini sağlayacak. Baraj ve Sulaması tamamlandığında 2018 birim fiyatları ile yıllık 1.304.000,00 TL zirai gelir artışı sağlanması hedeflenmektedir.

“Edirne-Keşan Lalacık Göleti ve Sulaması Tamamlandı”

Edirne ili Keşan İlçesi Lalacık köyünün 2 km kuzeyinde yer alan Edirne-Keşan Lalacık Gölet’i ve Sulaması tamamlandı.

Temelden 21,30 metre yüksekliğinde tamamlanan Edirne-Keşan Lalacık Gölet’inde su tutulmuş olup gölette depolanacak su ile 2019 yılı sulama sezonunda 990 dekar zirai arazinin tamamına sulama suyu verilecek.

Bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artacak, hem de yörede ürün çeşitliliğini sağlayacak. Baraj ve Sulamasının tamamlanması ile 2018 birim fiyatları ile yıllık 1.028.000 TL zirai gelir artışı sağlanması hedeflenmektedir.

“Edirne-Uzunköprü Salarlı Gölet’i ve Sulaması”

Edirne ili Uzunköprü İlçesi Salarlı köyünün 2 km güneydoğusunda yer alan Edirne-Uzunköprü Salarlı Gölet’i ve Sulaması tamamlandı.

Temelden 16,50 metre yüksekliğinde tamamlanan Edirne-Uzunköprü Salarlı Gölet’inde su tutulmuş olup gölette depolanacak su ile 2019 yılı sulama sezonunda 480 dekar zirai arazinin tamamına sulama suyu verilecek.

Bölgede yapılacak sulu tarım ile hem tarlalardaki verim artıracak, hem de yörede ürün çeşitliliğini sağlayacak. Baraj ve Sulamasının tamamlanması ile 2018 birim fiyatları ile yıllık 623.000 TL zirai gelir artışı sağlanması hedeflenmektedir.