DSİ Haberler


DSİ'den Denizli Çameli İlçesine İki Müjde Birden Bir Baraj Bir Taşkın Koruma Tesisi Tamamlandı

10.10.2018
Estetiği, Emniyeti ve Ekonomiyi ön plana çıkaran dere ıslahlarını hayata geçiriyoruz.

DSİ, Denizli iline ve ilçelerine yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Denizli ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Denizli ilimizde nasibini aldı.

Modern Sulama Projelerini Uygulamaya Koyuyoruz

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Dere Islahlarında Estetiğe Özel Önem Veriyoruz

DSİ olarak yaptığımız dere ıslahları ile tarım alanlarını ve vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlıyoruz. Yaptığımız çalışmalar, aynı zamanda şehir merkezlerine, ilçelere de ayrı bir güzellik katıyor. Son yıllarda sırasıyla “estetiği, emniyeti ve ekonomiyi” ön plana çıkaran dere ıslahlarını hayata geçiriyoruz.

Çameli İmamlar Barajı ve Sulaması Tamamlandı

Denizli Çameli İmamlar Barajı ve Sulaması tamamlandı. Çalışmaları tamamlanan İmamlar Barajı ve Sulaması kapsamında 2019 yılı sulama sezonunda 2.110 dekar zirai arazinin tamamına sulama suyu verilecek.

Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak

Temelden 31 metre yüksekliğe sahip ve 817.000 metreküp suyun depolanmasını mümkün kılacak Çameli İmamlar Barajı ve Sulaması işi kapsamında bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artacak, hem de yörede ürün çeşitliliğini sağlanacak. Baraj ve Sulamasının tamamlanması ile 2018 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık yaklaşık 2.743.000 TL katkı sağlanmasının hedefleniyor.

Çameli İlçe Merkezini Taşkınlardan Koruyoruz

Çameli ilçesini taşkın zararlarından korumak için çalışmalar yürüttük. Bu kapsamda Eylül ayında yapımı tamamlanan Denizli ili Çameli ilçe merkezi Paşa Deresi ve yan kolları üst havza tedbirleri işi kapsamında; 1.445 metre toprak trapez kanal, 2.072 metre kargir duvarlı kanal, 1.041 metre ızgaralı kanal, 17 adet menfez ve 2 adet tersip bendi yapıldı. 2.600 metre uzunluğunda betonarme kanal, Hacılar deresinde 600 metre betonarme kanal, Hasanağa Çeşmesi deresinde 500 metre betonarme kanal ve Bayır deresinde 300 metre betonarme kanal imalatları ile 3 adet tersip bendi imalatları ile tel çit imalatları tamamlandı. Bu projeyle Çameli ilçe merkezi ve 430 dekar tarım arazisi taşkınlardan korunacak.