DSİ Haberler


DSİ 14. Bölge Müdürlüğü’nde Kalite Kontrol Teknik Semineri Başladı

18.10.2018

DSİ Genel Müdürlüğü Teknik Araştırma ve Kalite Kontrol (TAKK) Dairesi Başkanlığı’nca 16-19.10.2018 tarihleri arasında DSİ 14. (İstanbul) Bölge Müdürlüğü Orhantepe AR-GE ve Eğitim Tesisleri’nde düzenlenmesi planlanan ‘Kalite Kontrol Teknik Semineri’ İstanbul’da başladı. 

Teknik Araştırma ve Kalite Kontrol (TAKK) Dairesi Başkanı Turkay Özgür’ün başkanlık ettiği seminere; DSİ 14. Bölge Müdürü Sedat Özpınar, daire başkan yardımcıları, şube müdürleri ve konu ilgili teknik personel iştirak ettiler.

Seminerde konuşma yapan  TAKK Dairesi Başkanı Turkay Özgür “2017 yılında deney ve kalibrasyon laboratuvarlarının akreditasyon belge yenileme sürecinin başarılı bir şekilde tamamlandığını ve 2018 yılında gözetim denetimlerinin Türk Akreditasyon Kurumu tarafından gerçekleştirildiğini belirtti. Akreditasyon belgesine sahip olmanın yanı sıra bu belgeyle tesis edilen güven unsurunu sürekli ve kalıcı hale getirebilmenin daha büyük önem arz ettiğini ifade etti. Laboratuvarların yılda bir kez gözetim denetimine tabi tutulmasının nedenleri hakkında katılımcıları bilgilendiren Daire Başkanı Turkay Özgür; tüm iyileştirme ve geliştirme çalışmalarıyla elde edilmesi amaçlanan temel yararları sıraladı. TAKK Dairesi Başkanlığı’ndaki ara eleman ihtiyacının karşılanmasının önemine değinen Daire Başkanı Turkay Özgür; cihaz alımları olmak üzere Bölge Müdürlükleri tarafından talep edilen ödenek ihtiyacının karşılanması, TAKK Dairesi Başkanlığı’nın eğitim faaliyetleri, DSİLAB programında gelinen aşama ve iç tetkik faaliyetleri hakkında katılımcıları bilgilendirerek, faydalı bir seminer geçirilmesi temennisiyle katkı ve katılım sağlayan herkese teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

DSİ 14. Bölge Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen faaliyetler hakkında katılımcıları bilgilendiren Bölge Müdürü Sedat Özpınar ise, fiziki gerçekleşmesi %95’e ulaşan Melen Barajı hakkında da güncel bilgiler sundu. DSİ projelerinde kalite kontrol faaliyetlerinin etkin ve verimli bir şekilde gerçekleştirilmesinin önemine değinen Bölge Müdürü Sedat Özpınar; sonuçların güvenirliği ve DSİ genelinde uygulamada birliğin sağlanması için TAKK Dairesi Başkanlığı’nın çatısı altında tüm DSİ Laboratuvarları’nın akredite olduğunu sözlerine ekledi. İlk akredite olan laboratuvarlardan biri olan DSİ 14.Bölge Müdürlüğü Laboratuvarı’nın su kalitesi izleme programlarında yer alan mikrobiyoloji parametreleri için pilot bölge olarak görev yaptığını ve DSİ Laboratuvarları içerisinde akredite olan ilk laboratuvar olduğunu söyleyen Bölge Müdürü Sedat Özpınar; 05.09.2017 tarih itibariyle akredite deney sayısını 42’den 93’e çıkaran Bölge Müdürlüğü Laboratuvarı’nın ağır metal su analizlerinde de pilot bölge olarak görev yaparak, diğer Bölge Müdürlükleri’ne hizmet verdiğini belirtti.  DSİ’nin vizyonunun doğru ve güvenilir kalite kontrol anlayışı içinde gerçekleştirilmesinde TAKK Dairesi Başkanlığı’nın hizmette kaliteyi, kalitede de sürekliliği ilke edindiğini belirten Bölge Müdürü Sedat Özpınar, seminerin başarılı geçmesini ve faydalı olmasını temennisiyle konuşmasını sonlandırdı.

Bölge Müdürü Sedat Özpınar’ın konuşmasının ardından ‘DSİ 14. Bölge Müdürlüğü Tanıtım Filmi’ izlendi.

Dört gün boyunca sürecek olan seminerde görüşülecek konu başlıkları şunlardır: TS EN ISO/IEC 17025: 2017 Revizyonu Kapsamında Oluşan Değişiklikler,  TS EN ISO/IEC 17025: 2017 Kapsamında Risk Tabanlı Süreç Yönetimi, Metrolojik İzlenebilirlik ve Geçerli Kırılma/Doğrulama, Doğal Yapı Malzeme Çalışmaları, Kaya ve Zemin Mekaniğinde Arazi Deneyleri, 2018 TÜRKAK Denetimi ve İç Tetkik Bulgularının Değerlendirilmesi, İstatistiksel Yöntemler ve Kalite Kontrol, Karışım Suyunun (Karma ve Temas) Betona Etkisi, Sulama Sularının Sınıflandırılması, Saflığına Göre Kimyasal Madde Sınıfları, ISO GUM ve Nordtest Yöntemlerine Göre Belirsizlik Hesabı Karşılaştırması (Florür Örneği), Yusufeli Barajı ve HES İkmali Enjeksiyon Karışımı Deneyleri: Merkez ve Şantiye Laboratuvarı Uygulamaları, Yeşilırmak Havzası’nda Su Kalitesi İzleme Projesi Kapsamında DSİ 7. Bölge Müdürlüğü’nde Yapılan Kapsam Geliştirme ve Deneysel Çalışmalar, DSİ Laboratuvarları Atık Yönetimi Uygulamaları, Düzeltici/Önleyici Faaliyetler ile Uygun Olmayan Deney ve Kalibrasyon Faaliyetlerinin Değerlendirilmesi, Sistem Formlarının Kullanımı, DSİLAB Programının Tanıtılması ve Karşılıklı Değerlendirme, DSİ Laboratuvarları Yönetimin Gözden Geçirme Toplantısı, Beton Laboratuvarı Deneyleri Belirsizlik Hesapları Eğitimi, Zemin Mekaniği Laboratuvarı Deneyleri Belirsizlik Hesapları Eğitimi, Kimya ve Mikrobiyoloji Deneyleri Belirsizlik Hesapları ve Doğrulama Eğitimi, Yapı Malzemeleri Deneyleri Belirsizlik Hesapları Eğitimi.