DSİ Haberler


Bolu Tekke Barajı’nın Gövde Dolgu İmalatları Tamamlandı

26.10.2018
Proje ile 116 milyon TL gelir artışı sağlanacak.

Mümbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyoruz. Bolu ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde önemli rol oynuyor.

108 milyon TL sulama faydası ve 8 milyon TL içme suyu faydası sağlayacak Bolu Tekke Barajı’nda çalışmalar hızla devam ediyor. 2019 yılında tamamlanması hedeflenen projede %90 fiziki gerçekleşme seviyesine ulaşıldı.  

110 milyon TL maliyetli projede gövde dolgusu tamamlandı. Tekke Barajı’nda depolanacak su ile 155 bin 550 dekar zirai arazi sulanacak, Gerede, Dörtdivan ve Yeniçağa İlçelerinin içme ve kullanma suyu ihtiyaçları sağlanacak.

Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak

Temelden yüksekliği 76,5 metre ve 53 milyon m3 su biriktirme hacmine sahip Bolu Tekke Barajı’nın bütün bileşenlerinin tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artıracak, hem de yörede ürün çeşitliliğini sağlayacak.

Projenin tamamlanması ile 2018 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 116 milyon TL katkı, 15 bin kişiye istihdam alanı sağlanması planlanıyor. Proje, sulama faydasının yanında Yeniçağa, Dörtdivan ve Gerede ilçelerine yıllık 18 milyon m³ içme suyu temin edilecek.

Tekke Barajında şu ana kadar yapılan çalışmalar;

- 12+740 km Kartalkaya Ulaşım Yolu imalatları yapılarak, Bolu İl Özel İdaresine devir işlemleri tamamlandı.. Yol inşaatında toplam 760.000 m³ kazı, 38.200 m³ temel ve alt temel malzeme dolgusu, 24 adet menfez imalatı ve çeşitli sanat yapısı imalatları yapıldı.

- Proje kapsamında kullanılacak vana odası, kret, kaya ocağı, A depo sahası ulaşım yolları tamamlandı.

- 59.000 m³ dolgu ve Geomembran uygulaması yapılarak Menba Batardo imalatı tamamlandı.

- 480 metre derivasyon tüneli tamamlanarak su derivasyonu sağlandı.

- Baraj Gövdesinde toplam 610.000 m³ kazı imalatı yapılmış olup sıyırma ve şekil verme kazıları tamamlandı.

- Baraj Gövdesinde 1.740.000 m³  kaya dolgu imalatı yapılarak gövde dolgu imalatı tamamlandı.