DSİ Haberler


DSİ’den Balıkesir’e İki Müjde

30.10.2018
Dursunbey Kavacık Göleti Sulaması ve Değirmendere Barajı tamamlandı

DSİ Balıkesir’e yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Balıkesir ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde önemli rol oynamaktadır.

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Dursunbey-Kavacık Gölet’inin Sulaması Tamamlandı

Gölet inşaatı daha önce tamamlanan Dursunbey-Kavacık Gölet’inin Sulama inşaatı da tamamlandı. İş kapsamında 2019 yılı sulama sezonunda 1.670 dekar zirai arazinin tamamına modern kapalı sistem ile sulama suyu verilecek.

Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak

Temelden yüksekliği 29 metre olan Balıkesir Dursunbey-Kavacık Göleti ve Sulamasının tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artıracak, hem de yörede ürün çeşitliliğini sağlayacak.

 Projenin tamamlanması ile 2018 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 2 278 670 TL katkı sağlanması hedefleniyor.

Balya Değirmendere Barajı Tamamlandı

Diğer taraftan Balıkesir Balya Değirmendere Barajı İnşaatının da tamamlandı. Depolanacak su ile 1. 160 dekar arazi arazisinin sulanması sağlanacak.

Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak

Temelden yüksekliği 31 metre ve 616.000 m3 su biriktirme hacmine sahip olan Balıkesir Balya Değirmendere Barajının sulamasının da tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artacak, hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacak.

Projenin tamamlanması ile 2018 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 1 567 160 TL katkı sağlanması hedefleniyor.