DSİ Haberler


DSİ 6. Bölge Müdürü Sarımehmet’den Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğüne Ziyaret

02.11.2018

Devlet Su İşleri 6.  (Adana) Bölge Müdürü Abdul Kasım Sarımehmet ve Bölge Müdür Yardımcısı Bekir Pehlivan, Meteoroloji 6. Bölge Müdürü Ayşe Gemici’yi makamında ziyaret ederek istişarelerde bulundu.

Ziyarette Bölge Müdürü Sarımehmet’e meteoroloji balonları ile ilgili bilgilerin verilmesinin yanı sıra günlük bir uygulamaya da birlikte şahitlik edildi.

Türkiye'nin 8 noktasından her gün gökyüzüne salınan meteoroloji balonları hava tahmini oluşturulmasında önemli rol oynamakta.

Bırakıldıktan 90 dakika sonra yerden 35 kilometre yüksekliğe ulaşmışmış balon, basınç farklılığı nedeniyle patlıyor. Balonun üzerinde, verileri merkeze yollayan yaklaşık 150 gramlık cihaz ise üzerindeki mini paraşüt sayesinde yeryüzüne yumuşak bir iniş yapıyor.

Birçok alanda farklı amaçlarla değerlendirilen tahminler, afetler için de uyarma özelliği taşıyor. Yaşanabilecek sel, fırtına, don gibi olaylara ilişkin ilgili kurumlar bilgilendiriliyor ve tedbir alınması için zaman kazandırılıyor.

Bu nedenle hava tahmininin önemine değinen Sarımehmet, Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Meteoroloji 6. Bölge Müdürü  Ayşe Gemici’ye çalışmalarında başarılar diledi.