DSİ Haberler


DSİ’den Tokat’a İki Müjde

05.11.2018
Tokat Alpu ve Günçalı Barajları tamamlandı.

DSİ Tokat’a yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Tokat ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde önemli rol oynamaktadır.

Büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Tokat ilimizde nasibini aldı.

Tokat Alpu Barajı Tamamlandı

Alpu Barajında depolanacak su ile 35.000 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacaktır. Temelden yüksekliği 65 metre olan ve 19 milyon m³ su biriktirme hacmine sahip olan Tokat Alpu Barajının Sulama inşaatının da tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artacak, hem de yörede ürün çeşitliliğini sağlayacaktır. Projenin tamamlanması ile 2018 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 13.830.000 TL katkı sağlanması hedeflenmektedir.

Tokat Merkez Günçalı Barajı Tamamlandı

Diğer taraftan sulama projesi daha önce tamamlanan Tokat Merkez Günçalı Barajı da tamamlandı. Günçalı Barajında depolanacak su ile 2019 yılı sulama sezonunda 911 dekar arazinin sulanması sağlanacak.

Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak

Temelden yüksekliği 30 metre ve 317.000 m³ su biriktirme hacmine sahip olan Tokat Merkez Günçalı Barajı ve Sulamasını tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artıracak, hem de yörede ürün çeşitliliğini sağlayacaktır. Projenin tamamlanması ile 2018 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 650.000 TL katkı sağlanmasının hedeflenmektedir.