DSİ Haberler


Erzincan Tercan Çatakdere Göletinde Su Tutuldu


09.11.2018
Erzincan Tercan’lı çiftçilerin bir hayali daha sonunda gerçek oluyor.

DSİ Erzincan’a yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Erzincan ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Kurumumuz tarafından başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanmasının hedeflendiği “GÖLSU” projesi kapsamında inşa edilen Erzincan Tercan Çatakdere Göleti’nde tüm imalatlar tamamlanarak su tutuldu.   

Erzincan Tercan’lı çiftçilerin bir hayali daha gerçek oluyor

Kil çekirdekli homojen dolgu tipinde inşa edilen Gölet, temelden 22 metre yüksekliğe sahip. Çalışmaların tamamlandığı gölette depolanacak 0.720 hm³ su ile 2019 yılı sulama sezonunda 770 dekar zirai arazinin tamamının sulanması sağlanacak.

Proje ile bölgedeki verim artacak; yetiştirilen ürün çeşidi fazlalaşacak. Projenin ülke ekonomisine 2018 yılı birim fiyatları ile yıllık 500 bin 500 lira kazandırması hedefleniyor.