DSİ Haberler


Erzurum Pasinler Taşkaynak Göletinde Su Tutuldu

09.11.2018
DSİ’den dadaşlar diyarına bir müjde daha.

DSİ Genel Müdürlüğü olarak büyük sulama projeleri dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanmasının hedeflendiği “GÖLSU” projesi kapsamında ülkemizin her yerinde olduğu gibi Erzurum ilinde de çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Bu kapsamda Erzurum Pasinler Taşkaynak Göleti çalışmaları tamamlandı. Taşkaynak Göletinde depolanacak su ile 2019 yılı sulama sezonunda 2 bin 640 dekar zirai arazinin tamamının sulanması sağlanacak. Projeyle bölgede tarıma dayalı sanayi gelişecek. Bu da bölge halkının sosyo-ekonomik olarak gelişim göstermesine olanak sağlayarak, refah düzeyini artıracak.

Temelden yüksekliği 19.4 metre olan Erzurum Pasinler Taşkaynak göleti ile yörede 2 bin 640 dekar zirai arazi suya kavuşacak.

Çiftçilerimizin Yüzü Gülecek

Kil çekirdekli homojen dolgu tipinde inşa edilen tesis ile mevcut ürünlerde verim ve üretim artışı sağlanacak. Proje ile ülke ekonomisine yıllık 1 milyon 584 bin TL katkı sağlanması hedefleniyor. Bu sayede çiftçilerimizin yüzünü güldürmeye devam edeceğiz.