DSİ Haberler


DSİ’den Çorum’a İki Müjde

30.11.2018
Projeler ile;118 bin 350 dekar zirai arazi sulanacak Osmancık ilçesine içmesuyu sağlanacak

DSİ Çorum’a yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Çorum ilimizde ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde önemli rol oynamaktadır.

Büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Çorum ilimiz ve ilçeleri de nasibini aldı.

Tamamlanan Koçhisar Sulaması ile 118 Bin 350 Dekar Suya Kavuşuyor

Çorum ilinin münbit topraklarını sulayacak olan Koçhisar Sulaması tamamlandı. Çalışmaları tamamlanan Çorum Koçhisar Sulaması ile 118.350 dekar zirai alana sulama suyu sağlanacak. Proje kapsamında CTP ve PE100 boru hatları, borulu şebeke sanat yapıları, sulama sahasındaki işletme ve bakım yolları ve ilgili sanat yapıları inşa edilerek tamamlandı. 2019 yılı sulama sezonunda 118 bin 350 dekar zirai arazinin tamamına sulama suyu verilecek.

Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak

Çorum Koçhisar Sulamasının tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artıracak, hem de yörede ürün çeşitliliğini sağlayacak. Projenin tamamlanması ile 2018 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 28.845.000 TL katkı sağlanması hedefleniyor.

Çorum Osmancık Dereboğazı Barajı Tamamlandı

Diğer taraftan Çorum Osmancık Dereboğazı Barajı inşaatı da tamamlandı. Çalışmaları tamamlanan Çorum Osmancık Dereboğazı Barajı ile Osmancık ilçemize içme ve kullanma suyu sağlanacak.

Osmancık İlçe Merkezine İçmesuyu Temin Edilecek

Temelden yüksekliği 47 metre olan Osmancık Dereboğazı Barajının bütün bileşenlerinin tamamlanması ile barajdan alınacak yıllık 2,71 milyon m³ su arıtma tesisi ve 15 km uzunluğundaki isale hattı vasıtasıyla ilçe merkezine verilerek, Osmancık ilçe merkezinin içme ve kullanma suyu ihtiyacı temin edilecek.