DSİ Haberler


Niğde Çamardı Bademdere Barajı Tamamlandı

03.12.2018
Proje ile bin 720 dekar zirai arazi sulanacak.

DSİ Niğde iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Niğde ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Niğde ilimizde nasibini aldı.

Proje ile bin 720 dekar zirai arazi sulanacak

Çalışmaları tamamlanan Niğde Çamardı Bademdere Barajı tamamlandı. Çamardı Bademdere barajında depolanacak su ile 1.720 dekar zirai arazi sulanacak.

Temelden yüksekliği 35 metre olan ve 648.000,00 m³ su biriktirme hacmine sahip Niğde Çamardı Bademdere Barajının Sulama İnşaatının da tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artıracak, hem de yörede ürün çeşitliliğini sağlayacak. Projenin tamamlanması ile 2018 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 1.100.000 TL katkı sağlanması hedefleniyor.