DSİ Haberler


Afşar-Bağbaşı Hadimi Tünelinde Çalışmalar Devam Ediyor

10.12.2018
Konya Kapalı Havzasının ihtiyaç duyduğu suyu temin etmek için tüm gayretimizle çalışıyoruz.

Afşar Barajında toplanan sular ve buna ek olarak 4 adet regülatörden derive edilen suların Bağbaşı Barajına aktarılması amacıyla 18 km’si tünel toplam 24 km uzunluğunda iletim hattından oluşan Afşar-Bağbaşı Hadimi tünelinde çalışmalar aralıksız devam ediyor.

18 km uzunluğundaki Afşar-Bağbaşı Hadimi Tünelinin 6 bin 600 metrelik kısmı klasik yöntemle açılacak olup, yaklaşık 3 bin 200 metre ilerleme sağlandı. Tünelin 11 bin 400 metrelik kısmı ise Tünel Açma Makinesi (TAM) ile açılacak. Yurtdışından ülkeye gelen TAM’ın iş sahasına transfer süreci devam ediyor.

Bağbaşı Barajında depolanan suların Konya Kapalı Havzasına aktarılmasını sağlayan 17 km uzunluğundaki Mavi Tünel 2015 yılında tamamlanarak faaliyete geçti. Hadimi Tüneli de tamamlandığında Afşar Barajında depolanan su Bağbaşı Barajına aktarılacak. Bağbaşı Barajından da Mavi Tünel vasıtasıyla Konya Kapalı Havzasına aktarılacak olan yıllık 414 milyon m3 su, hem sulama hem içme ve kullanma suyu hem de enerji üretiminde kullanılarak toprağa can, bölge insanına memba kalitesinde içme suyu ve ekonomiye katkı verecek.