DSİ Haberler


Kars Susuz İlçe Merkezi Taşkın Koruma Tesisi Tamamlandı

10.12.2018

Kars İli Susuz İlçemizi taşkın zararlarına karşı daha emniyetli hale getirmek, araç, yaya ve hayvan trafiğinin uygun şartlara kavuşturulması ve ilçenin çehresine büyük katkı sunması amacıyla yapımı gerçekleştirilen Kars Susuz İlçe Merkezi 2. Kısım Taşkın Koruma Tesisi tamamlandı.

Projenin temeli; 12 Haziran 2018 tarihinde Kars Milletvekili ve Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kars Milletvekili, TBMM Tarım ve Orman Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Yunus Kılıç, Kars Valisi ve çok sayıda vatandaşlarımızın katılımıyla Arpaçay İlçemizde gerçekleştirilen Toplu Temel Atma Merasimiyle atılmıştı.

3 milyon 15 bin TL’ye mal olan taşkın koruma tesisi işi kapsamında; çift taraflı 1302 metre taş tahkimatı, 7 adet menfez imalatı ve 1302 metre koruyucu korkuluk imalatı yapıldı. Yapılan çalışmalar neticesinde; 5 ayda tüm imalatları tamamlanarak hizmete hazır hale getirildi.

İlçe merkezinin taşkınlardan korunması ve bölgede yoğun olarak yapılmakta olan hayvancılık faaliyetleri nedeniyle ilçe merkezinden geçen Kars- Ardahan Karayolunda farklı bir geçiş güzergâhı olmadığından, bu ana yolun özellikle büyükbaş hayvanlar tarafından kullanılması nedeniyle olası can ve mal kaybına sebep olacak kazaların oluşma riskini en aza indirmek amacıyla dere üzerinde gerekli geçişler yapıldı.