DSİ Haberler


Kars Valimiz Türker Öksüz, Kars Barajı İnşaatında İncelemelerde Bulundu

11.12.2018

Kars Valimiz Türker Öksüz, DSİ Genel Müdürlüğü tarafından yapımı gerçekleştirilen ve 19.07.2018 tarihinde su tutma işlemi gerçekleştirilen Kars Barajı inşaatında incelemelerde bulundu. Yapılan incelemeler sırasında DSİ 24. Bölge Müdürü Mahmut Dündar tarafından proje ile ilgili vali beye bilgi arz edildi. Bölge Müdürü Mahmut Dündar; Bu ziyaretlerinden dolayı sayın valimize şahsım ve kurumum adına teşekkür ediyorum. Kars Barajı, 11.11.2010 tarihinde imzalanan sözleşmenin akabinde 20.12.2010 tarihinde yer teslimi yapılarak işe başlanmıştır. Kars ilinin 14,5 km Kuzeydoğusunda Kars-Ardahan Yolu üzerinde yer almaktadır. Kars Barajı göl alanında su tutma işlemi 19.07.2018 tarihinde gerçekleştirilmiştir. 10.12.2018 tarihi itibariyle göl su kotu 1688,60 olup, 52,4 milyon m3 su depolanmış olup %29 doluluk oranına ulaşmıştır. Bu kottaki göl yüzey alanı 5 milyon m2 dir. Muhtemelen Nisan-2019 sonuna doğru bu depolama kapasitesi 182,07 milyon m3 ‘e erişmek suretiyle dolusavaktan su deşarjına başlanacaktır. Bu kottaki göl yüzeyi alanı yaklaşık 12,2 milyon m2 olacaktır. 

Kars Barajı göl alanında depolanacak toplam 182,07 milyon m³ su ile, Kars ovasında 260.030 da, Digor ovasında 215.750 da olmak üzere toplam 475.780 da sahanın cazibeli borulu sistem sulama şebekesi ile sulanması sağlanacaktır. 2,24 MW Kurulu gücündeki etek santrali ile yıllık 9,76 GWh/yıl enerji üretilerek ülke ekonomisine katkı sağlanacaktır. Sulama alanı tam faaliyete geçinceye kadar depolanan su ile Arpaçay barajı takviye edilmek suretiyle 710.000 dekar sulama alanına sahip Iğdır Ovası Sulamasına katkı sağlayacaktır. Sulama alanın tamamı sulamaya açıldığında yıllık sulama faydası 92 milyon TL olacaktır. Yıllık tarımsal istihdam 7.241 kişi olacaktır. 


Barajın maliyeti 81 milyon TL, ödenen kamulaştırma bedeli ise 132 milyon TL olmak üzere toplam 213 milyon TL’ye mal olan Kars Barajı, Merkezi Kil Çekirdekli Kum-Çakıl Dolgu Baraj tipinde olup, gövde dolgu hacmi 1,2 milyon m3, kret uzunluğu 511 m ve temelden yüksekliği 56 metredir. 

Rezervuar alanında kalan 7 Köyün ulaşımını sağlayan 12 km’lik rölekasyon yolu, kurumumuz ile İl Özel İdaresi arasında yapılan protokol çerçevesinde, 11 milyon TL maliyeti kurumumuz tarafından karşılanmak suretiyle bitümlü sathı kaplama ve gerekli koruyucu emniyet tedbirleriyle birlikte tamamlanarak hizmete alınmıştır.

Kars Barajı göl alanında kalan Elektrik İletim Hatları (EİH), Elektrik Nakil Hatları (ENH) ve Telekom Hatları ile köy yolları rölekasyon çalışmaları tamamlanmıştır.  

Bu projenin Kars ilimize kazandırılmasında desteği ve emeği geçen başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, bakanlarımıza, milletvekillerimize, valilerimize, DSİ Genel Müdürlerimize, DSi ve yüklenici firma çalışanlarına teşekkür ederim. Dedi.

Kars Valimiz  Türker Öksüz ise; Bugün buraya barajı görelim ve bilgi alalım diye geldik. Kars Barajı Kars'ın yüz akı projelerinden biri gördüğüm kadarıyla. Biliyorsunuz Kars ilimiz büyük ölçüde tarım ve hayvancılığa dayalı, özellikle hayvancılıkta belli bir potansiyeli yakalamış. İlimiz tarımsal alanda da potansiyeli olan ve bu potansiyelinde değerlendirilmesi gereken illerimizden birisidir. Kars Barajı, sulama, tarımsal ve hayvan sulamaya dönük işleviyle hem de ülkemize enerji ihtiyacına katkıda bulunması nedeniyle çok önemli bir projedir.

Tabi bu projenin bitmiş olması en azından su tutması sevindirici bir gelişmedir. Bundan sonra yapmamız gereken sulama imkânlarından bölgemizin insanlarının yararlanmasını sağlamak ve tarımsal ürünlerde çeşitli ürünlere imkân verecek şekilde bu sulama imkânını kullanmaktır. Yıllık 92 Milyon TL lik bir katkı ilimiz için çok önemli bir katkıdır.



Gördüğüm kadarıyla buradan Arpaçay ovasını besleyerek Iğdır ovasına da katkıda bulunması projenin önemini arttırıyor. Bölgesel çapta katkı sunan, katma değer yaratan bir proje ile karşı karşıyayız. Ayrıca tarımsal istihdam yaratması da çok güzel, bize düşen bu projeyi bundan sonra çok yakın takip etmek, budan sonra ki etap etap yapılacak yatırımları biran önce tamamlanmasına katkıda bulunmak bu bölgeyi cazibe bölgesi haline getirmemiz lazım.
Kars için bu bölge sulama ve enerji yanında Kars'lı hemşerilerimizin dinlenebileceği, istifade edebileceği görsel olarak güzel kentimizin estetiğine katkıda bulunabilecek bir yer haline getirmek gerekir. Önümüzdeki günlerde ağaçlandırma başta olmak üzere çevre düzenlemesiyle ilgili çalışmaları hep birlikte yapalım, her türlü katkıyı da sağalacağız.
Bu Barajın ilimize ve ülkemize katkı sağlamasını temenni ediyoruz. Bu büyük projede emeği geçen DSİ Kars 24. Bölge Müdürlüğü ekipleri başta olmak üzere tüm katkıda bulunanlara teşekkür ediyorum. dedi.