DSİ Haberler


Rize’nin Dereleri DSİ İle Emin Ellerde

11.12.2018
17 şantiyede devam eden çalışmalarda hedef; taşkın riskini azaltmak.

Rize ilimizde toplam maliyeti 305 milyon TL olan 17 taşkın ve rüsubat kontrol tesisi inşaatı tüm hızıyla devam ediyor. Bu tesislerin tamamlanması ile birlikte, Rize şehir merkezi ile birlikte, 6 ilçe, 25 köy ve 15 mahalle de taşkın riskleri azalmış olacak.

Hedef; Taşkın Risklerini Azaltmak

Ülkemizin en çok yağış alan illerinden biri olan ve önemli turizm merkezlerini bünyesinde barındıran Rize ilimizde, taşkın risklerini azaltmak ve ıslah edilen derelerle birlikte, bölge illerine nezih bir çehre kazandırmak maksadıyla, DSİ Genel Müdürlüğüne bağlı, 22. Bölge Müdürlüğü’nün taşkın ve rüsubat kontrol tesisi inşaatları tüm hızıyla devam ediyor.

Doğu Karadeniz Bölgemizde taşkın riskini en alt seviyeye indirmek için bakanlık ve ilgili kuruluşlarla birlikte çok büyük bir planlama, projelendirme ve uygulama çalışması yapan DSİ 22. Bölge Müdürlüğü’nün hedefi, yağış olmadan önce tedbirleri almak, yağış anında ve sonrasında ise meydana gelen olumsuzlukları ortadan kaldırmaktır.

17 Şantiyede Çalışmalar Devam Ediyor

Bu kapsamda Rize ilimizde 17 adet taşkın ve rüsubat kontrol tesisi inşaatı tüm hızıyla devam etmektedir. Toplam maliyeti 305 milyon TL olan bu tesisler tamamlandığında, Rize şehir merkezi ile birlikte, 6 ilçe, 25 köy ve 15 mahalle de taşkın riskleri azalmış olacaktır.  Tesislerin tamamı ise 2020 yılına kadar tamamlanacak olup, hizmete açılacaktır.