DSİ Haberler


Bakan Pakdemirli Gerede Tünelinde

04.01.2019

Başkent Ankara’yı içme suyu temini açısından rahatlatacak Ankara İçmesuyu 2. Merhale Gerede Sistemi Projesi ile Başkente memba suyu kalitesinde içme suyu sağlanacak olan Gerede Tünelinde kazı işlemleri sona erdi.  

4 Ocak 2019 tarihinde Bakan Pakdemirli’nin başkanlığındaki inceleme heyetinde Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, Genel Müdürümüz Mevlüt Aydın, Genel Müdür Yardımcımız Şadiye Yalçın, İçmesuyu Daire Başkanı(V) M. Kemal Köseoğlu, Atıksu Daire Başkanı Ahmet İhsan Öğün, Jeoteknik Hizmetler ve Yeraltısuları Daire Başkanı Kemal Karakuş, DSİ Ankara 5. Bölge Müdürü Murat Alp teknik heyet ile kontrollük teşkilatı yetkilileri eşlik ettiler.

İlk olarak işlerin koordine edildiği şantiyeyi ziyaret eden Bakan Pakdemirli ve beraberindeki heyete Genel Müdürümüz Mevlüt Aydın tarafından ‘’Ankara İçmesuyu 2. Merhale Gerede Sistemi Projesi’’ hakkında sunum yapıldı.

Sunumun ardından Bakan Pakdemirli ve beraberindeki heyet sahada bir dizi incelemelerde bulundu.

İncelemenin ardından Bakan Dr. Bekir Pakdemirli tünel girişinde Anadolu Ajansına proje hakkında mülakat verdi.


Gerede Tünelinde yaptığı incelemelerinin ardından açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli, 'Ankara Su Temini Projesi kapsamındaki Gerede Tüneli'nin 2010 yılında yapılmaya başlandığını anımsatan Pakdemirli, "Ankara'nın su sorununu çözecek Gerede Tüneli tamamlandı. Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla yakın zamanda bu tüneli açacağız. Yaklaşık 32 kilometre uzunluğunda ve 4,5 metre çapındaki tünel, kentin şu anda kullandığı 450 milyon metreküplük suyun yarısı kadar su temin ediyor. Yıllık 226 milyon metreküp su sağlanacak projeyle 2050 yılına kadar Ankara'nın su ihtiyacı giderilecek. O nedenle çok çok önemli bir proje. Projenin yatırım tutarı yaklaşık 220 milyon dolar." diye konuştu. 

"Su iki ay içinde musluklardan akacak"

Pakdemirli, Bolu'nun karlı memba sularını en yakın zamanda Ankara'da çeşmelerden akıtmanın gayreti içinde olacaklarını vurgulayarak, şunları kaydetti: "Projeyi, tensip buyururlarsa Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle açacağız. Projede son aşamaya gelindi, tünele henüz su verilmedi. Suyu Ankara'ya, Çamlıdere Barajı'na doğru veriyor olacağız. Su, en yakın zamanda musluklardan akacak ama iki ay içinde yapabiliriz diye düşünüyorum. Musluktan akan suyu içme imkanı da olacak. Bolu dağlarının karlı sularını, memba suyu kalitesindeki suyunu Ankara'ya ulaştırmış olacağız. Ankaralı gönül rahatlığıyla suyu içebilecek." dedi. 

“Türkiye’nin En Uzun İçme Suyu Tüneli

Başkent Ankara’yı içme suyu temini açısından rahatlatacak Ankara İçmesuyu 2. Merhale Gerede Sistemi Projesi ile Başkente memba suyu kalitesinde içme suyu sağlanacak olan Gerede Tünelinde kazı işlemleri 19 Aralık 2018 itibariyle tamamlanmıştır.

Gerede Tüneli 31.592 metre uzunluğu ile Ülkemizin en uzun içme suyu tüneli olup bu tünel vasıtasıyla Ankara’nın ihtiyacı olan 226 milyon m3 içme ve kullanma suyu enerjiye ihtiyaç olmadan cazibeli olarak Çamlıdere Barajı’na aktarılacaktır. Gerede Tünelinin işletmeye alınması ile birlikte Ankara’nın 2050 yılına kadar olan içme suyu ihtiyacı karşılanmış olacaktır.

‘’3 Milyon Nüfusa İçmesuyu Sağlanacak’’

Ankara ilinin mevcut içme suyu ihtiyacı Çubuk II, Kurtboğazı, Çamlıdere, Akyar, Eğrekkaya, Kavşakkaya Barajları, isale hatları ve İvedik Arıtma Tesisi’nden sağlanmaktadır.

Gerede sisteminin tamamlanmasıyla Başkent’e yılda ortalama 226 milyon m³ ilave su temin edilerek, 2050 yılına kadar olan içme ve kullanma suyu ihtiyacı karşılanmış olacaktır.

Böylelikle 3.000.000 kişiye memba suyu kalitesinde içme suyu sağlanacaktır.