DSİ Haberler


İzmir Kemalpaşalı Çiftçiler 2019’da Muradına Eriyor

04.01.2019
İnşası tamamlanan Savanda ve Yukarı Kızılca Göletleri 2019 yazında ilk kez sulama yapacak, 4 bin 820 dekar araziye can suyu ile buluşacak. İkiz kardeşler Kemalpaşalı üreticilere her yıl ortalama 5 milyon lira daha fazla kazandıracak.

İzmir Kemalpaşalı çiftçiler 2019 yazında muradına eriyor. Bölge üreticisinin uzun zamandır beklediği Savanda ve Yukarıkızılca Göletlerinde sulama ve gölet inşaatları tamamlandı. Bu yaz toplam 4 bin 820 dekar arazi ilk kez modern sulamaya açılacak. Bölge üreticisi yılda yaklaşık 5 milyon lira daha fazla kazanacak.

Savanda Göleti Örnek Proje Olacak

Nazarköy yakınlarındaki Savanda Deresi üzerine kurulan Savanda Göleti, 1.630 dekar araziyi sulayacak. Savanada göletinin gövde yüksekliği temelden 22.5 metre ve 1.25 milyon m3 su tutabilecek.

DSİ’nin İzmir’deki örnek projelerinden biri olan Savanda Göleti’nde biriken su tarlalara ön ödemeli elektronik sayaç yöntemi ile verilecek. Üretici kullandığı kadar suyun parasını ödeyecek.  Proje’nin bölge ekonomisine katkısı ise yaklaşık 2 milyon lira..

Ayrıca Savanda Göleti kıyısına Kemalpaşa Belediyesi’nce kurulan  “Tabiat Park” ile de İzmirlilerin yeni huzur mekânı olacak.

Yukarıkızılca Yıllık 3 Milyon Lira Kazandıracak

3.190 dekar araziye can suyu verecek olan Kemalpaşa Yukarıkızılca Göleti ise Yukarıkızılca Mahallesi yakınlarındaki Karagöl Deresi üzerinde inşa ediliyor. Gövdesi kil çekirdekli zonlu toprak dolgu olarak yapılan göletin gövde yüksekliği temelden 22 metre olup 1 milyon 970 bin m3 su tutma hacmine sahiptir. Yaklaşık 10 milyon liraya mal olan projenin sulama çalışmalarında ise 11 bin 637 metre boru döşendi. Sulama inşaatının da tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artıracak, hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacak. Proje ile bölge ekonomisine 2018 yılı rakamlarıyla her yıl 3 milyon 37 bin lira ek gelir sağlanması hedefleniyor.