DSİ Haberler


DSİ’nin Tatbikatı Nefesleri Kesti!

04.03.2019

DSİ 22. (Trabzon) Bölge Müdürlüğü ekiplerinin Giresun Aksu Vadisi’nde gerçekleştirdiği taşkın tatbikatında heyecan dolu anlar yaşandı.

Film Sahnesi Değil, Taşkın Tatbikatı!

Ülkemizin en çok yağış alan bölgesi olan Doğu Karadeniz’de, zaman zaman yağan aşırı yağışlar, ani taşkınlara neden olmakta, bununla birlikte ortaya olumsuz durumlar çıkabilmektedir. Yaşanan bu ani taşkınlara hızlı bir şekilde müdahale etmek maksadıyla, Devlet Su İşleri 22. Bölge Müdürlüğü tarafından, Giresun Aksu Vadisi’nde bir tatbikat gerçekleştirildi. Tatbikata DSİ 22.Bölge Müdürlüğü afet ekibinin yanı sıra, AFAD personeli de katıldı.

Motopomplar İle Su Tahliyesi Yapıldı

Taşkın ihbarının alınması ile müdahale ekipleri ve iş makinaları, süratle organize olarak taşkın mahalline intikal ettiler. Akabinde yaratılan suni taşkın, iş makinaları ile önlenmeye çalışılırken, köprü ve menfezleri tıkayan ağaç ve kütükler de dereden çıkartıldı.  Öte yandan motopomplar ile su tahliyesi yapılırken, teknik ekipler ise taşkın ile ilgili ölçümler ve taşkının seyri ile ilgili etüt çalışmaları yaptılar. Yaklaşık 6 saat süren ve mobil taşkın koordinasyon merkezi aracının da aktif olarak kullanıldığı tatbikat, başarılı bir şekilde sona erdi. Taşkın Tatbikatı Koordinatörü, DSİ 22. Bölge Müdürü V. Dr. Emre Akçalı, Tatbikata katılan tüm personele, gayretlerinden ötürü teşekkür etti.