DSİ Haberler


Adana’nın Münbit Topraklarını Su İle Buluşturduk

11.03.2019

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Adana iline yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Adana ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Kurumumuz tarafından tarım alanlarında gerçekleştirilen projeler doğrultusunda gelişen tarım sektörü diğer sektörlerin de itici sektörü olmuştur. Sulama projelerinin devreye girmesi ile sulanan arazilerde sulama öncesi ve sulamadan sonraki durum arasında ciddi gelir artışları meydana gelmiş, bu artış il genelinde ve civar illerde doğrudan veya dolaylı olarak birçok sektöre yansımıştır.

Sulama projeleri vatandaşların gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkânlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkı sağlamaktadır.

Adana’ya 10 Baraj ve 1 Gölet İnşa Ettik..

Adana’nın hasretle beklediği baraj ve göletleri bir bir hizmete aldık. Adana’da son 16 yılda tamamladığımız 10 baraj ve 1 gölet ile vatandaşlarımızın yüzünü güldürdük.

Özelikle 2010 yılında hizmete aldığımız 130 metre yüksekliğindeki dev Yedigöze Barajı ile 109.360 dekar arazi sulanmaktadır. Adana’ya her geldiğimde vatandaşlarımız benden özellikle İmamoğlu sulamalarının bir an önce yapılmasını istiyorlardı. Bunun için Yedigöze Barajını özel sektör aracılığı ile inşa ederek Adana’mıza kazandırdık. Şimdi ise İmamoğlu sulamalarının inşaatları devam ediyor.

Adana ilimizde su kaynaklarımızı en iyi şekilde değerlendirmeye devam ediyoruz. Adana’da kalkınmayı hızlandıracak, sulamayı ve ziraatı geliştirmek için yeni barajlar inşa edeceğiz. Aladağ Kasımlı Barajının inşaatı devam etmektedir..

Adana’da Bütün Münbit Arazileri Sulayacağız…

Son 16 yılda inşa edilen sulama projeleri ile 827.980 dekar zirai araziyi sulamaya açtık. Ziraatı bir adım daha ileri taşıdık. Tamamlanan sulama projeleri sayesinde çiftçilerimize yıllık 662 milyon TL ilave zirai gelir artışı sağladık.

Adanalı çiftçilerin hasretle beklediği Yumurtalık Ovası Cazibe Sulaması ile 64.100 dekar araziyi sulamaya açtık. İmamoğlu Sulaması 1. Kısım işiyle 45.520 dekar araziyi, 
7YP-2 Sahası Sulama Tesisleri 1 Ünite ve 2. Ünite işiyle 62.900 İmamoğlu S1 Ana  Kanal ve Şebekesi ile de 5.020 dekar araziyi sulamaya açtık.

Sulamaya açtığımız bu alan çok önemli ama sulayacağımız daha fazla alan var. Şu anda inşaat çalışmaları devam eden sulama tesisleri ile 633.300 dekar münbit araziyi daha sulamaya açacağız.

Taşkın Koruma Tesisleriyle Halkımızı ve Toprağımızı Koruduk…

Son 16 yılda inşa ettiğimiz 56 adet taşkın koruma tesisi ile; Adana şehir merkezi, 89 meskûn mahal ve 2.642 dekar araziyi taşkın zararlarından koruduk. 5 adet taşkın koruma tesisinin de inşaatları devam etmektedir.