DSİ Haberler


2019 Yılı Dünya Su Günü Yarışma Sonuçları Açıklandı

12.03.2019
2019 yılının teması “ Kimseyi Geride Bırakmamak”

Dünya Su Günü her yıl, Birleşmiş Milletler-Su adına (UN-Water), Birleşmiş Milletlere ait bir üye tarafından koordine ediliyor. Dünya Su Günü ile ilgili ilk öneri 1992 yılında Birleşmiş Milletler Çevre Kalkınma Konferansında (UNCED) yapıldı. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 22 Mart 1993’te Dünya Su Günü resmî olarak imzalanmasından sonra her yıl kutlanılmaya başlandı. Su Günü 1994 yılından itibaren her yıl farklı temalar vurgulanarak tüm dünyada kutlanıyor. 2019 yılının teması “ Kimseyi Geride Bırakmamak”

Kimseyi geride bırakmama hedefi Birleşmiş Milletler’in 2030 sürdürülebilir kalkınma ajandasında da yer almaktadır. Buna göre, tüm ülkelerdeki insanların sosyo-ekonomik kalkınmadan ve cinsiyet, yaş, ırk, dil, din, politik ve diğer görüş, ulusal ve sosyal köken, variyet, sakatlık, vatandaş, göçmen ya da sığınmacı olmak gibi konularda herhangi bir ayrıma tabi tutulmaksızın insan haklarından yararlanmasının sağlanması hedeflenmektedir.

22 Mart 2019 Dünya Su Günü faaliyetleri kapsamında düzenlenen " Kimseyi Geride Bırakmamak " konulu Afiş, Fotoğraf, Resim ve Kompozisyon yarışmalarında dereceye girenler açıklandı.

 

Afiş:

1. HATİCE ESLEM ELÇİOĞLU


2. AHMET EMİN BEDİZ

3. BİLAL UĞUR LİMAN

 

FOTOĞRAF:

1.SERKAN ÖZKAN

2.MEHMET ASLAN

3.AHMET SAMİ ACAR

RESİM

1. ELİF İKRA BOY

2.ALARA ÇALIŞKAN

3.MELİKE NUR KAYMAK

 

KOMPOZİSYON:

1.EMİNE DELİBALTA

1

2.RÜYA KAYACAN

2

3.HAKKI OZAN ŞAHİN

3