DSİ Haberler


Demre Çevreliyi Taşkınlardan Koruyoruz

12.04.2019

Antalya Demre Yavu Mahallesi kapalı havza olup yağışlar sonucu akışa geçerek toplanan yağış suları düden vasıtasıyla atılmaktadır. Fakat yağışların etkisi ve süresi fazla olduğunda düden yetersiz olduğundan ovada su birikerek seralar, tarım arazileri ve yerleşim yeri su altında kalmakta ve maddi hasar meydana gelmektedir.

Demre Çevreliyi taşkından koruyacak olan ve yapımı devam eden Çevreli Mahallesi taşkın koruma ve Çevreli Ovası Drenajı işlerinin tamamlanmasıyla birlikte 1 mahalle ve 1 920 dekar tarım alanı ve seralar taşkın zararlarından korunacaktır.  Demre Çevreli Mahallesi taşkın koruma projesi işi kapsamında 1 595 metre tünel kazısı ile beraber destekleme ve tünel beton kaplama imalatları tamamlanmıştır. Enjeksiyon çalışmaları devam etmekte olup işte % 94 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır.

Diğer taraftan Demre Çevreli Ovası Drenajı işi kapsamında ise toplam 6 193 metre drenaj kanalının 4 150 metrelik kesimi tamamlanmıştır. 23 adet menfez yapısının 6 adedi tamamlanmış olup, kanal ve menfezlerin korkuluk montajına devam edilmektedir. İşte % 55 fiziki gerçekleşme sağlandı.