DSİ Haberler


DSİ’den Adana Tarıma Dayalı İhtisas (Sera) Organize Sanayi Bölgesindeki Olası Taşkınlara Önlem

06.05.2019

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Karataş İlçesi Bebeli Köyü’nde kurulmakta olan Tarıma Dayalı İhtisas (Sera) Organize Sanayi Bölgesinde incelemelerde bulundu. Vali Demirtaş’ın incelemeleri sırasında Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Vali Yardımcısı Murat Süzen, Karataş Kaymakam Vekili Asalet Karabulut, Karataş Belediye Başkanı Necip Topuz, DSİ 6. (Adana) Bölge Müdürü Abdul Kasım Sarımehmet, DSİ 6. (Adana) Bölge Müdür Yardımcısı Bekir Pehlivan, DSİ 61. (Adana) Şube Müdürü Hakan Kaya, İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali Tekin, Adana Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, Adana Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Bilgiç ile kamu kurum ve kuruluş temsilcileri de hazır bulundu.

2800 dekar alan üzerine kurulacak olan Tarıma Dayalı İhtisas (Sera) Organize Sanayi Bölgesi ile tarıma dayalı sanayi işletmelerinin nitelik ve nicelik yönünden artırılarak, birbiri ile uyumlu üretim yapan orta ve büyük ölçekli sera işletmelerinin, üretim, işleme, ambalaj gibi çeşitli aşamalarında da sinerji oluşturulması ile Adana ilindeki tarım işletmelerinin ürün kalitesi ve çeşitliliğiyle dünya ve AB piyasalarıyla rekabet edebilir hale getirilmesi hedeflenmektedir.

Vali Demirtaş’a Tarıma Dayalı İhtisas (Sera) Organize Sanayi Bölgesi’ndeki olası taşkın zararlarına karşı alınan tedbirler hakkında bilgi veren DSİ 6. (Adana) Bölge Müdürü Abdul Kasım Sarımehmet; bu kapsamda 5000 metre kuşaklama kanalı açılacağını ifade etti.

Karşılıklı görüş alışverişi yapılmasının ardından bir değerlendirme yapan Vali Demirtaş; Sera İhtisas Organize Sanayi Bölgesi hayata geçtiğinde Adana’da katma değeri yüksek ürünler yetiştirileceğini, ildeki istihdamın artacağını, OSB’nin ilçede ve ilde ekonomik bakımdan birçok olumlu etkisinin olacağını belirterek ‘‘Sera İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin bir an önce hayata geçirilmesi için çalışmalarımızı aralıksız sürdürmeye devam edeceğiz. Bu konuda herkesin üzerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getireceğine inanıyorum.’’ dedi.