DSİ Haberler


Kars Susuz Barajı Ve Sulaması Projesi Planlama Ara Raporu Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

06.05.2019

Susuz Barajı ve Sulaması İle Katranlı Barajı Ve Sulaması Planlama Mühendislik Hizmetleri İşi kapsamında çalışmaları devam eden Susuz Barajı ve Sulaması Projesi Planlama Ara Raporu Değerlendirme Toplantısı, DSİ 24. (Kars) Bölge Müdürlüğümüz toplantı salonunda, Bölge Müdürümüz Mahmut Dündar’ın başkanlığında, Bölge Müdür Yardımcıları ile ilgili Şube Müdürleri ve personelin katılımıyla gerçekleştirildi.

Susuz Çayının ana kolu olan Kederlikaya Deresi üzerinde, üç farklı eksen ve tipte baraj alternatifleri üzerinde yapılan çalışmalar neticesinde ön yüzü beton kaplı kaya dolgu (CFRD) tipinde, temelden 78 metre yükseklikte, 330 metre kret uzunluğunda inşa edilecek ve 25 milyon metreküp su depolayacak, 1,91 milyon metreküp gövde dolgu hacmine sahip Susuz Barajı ile Kars ili, Merkez, Selim ve Susuz ilçesi sınırları içerisinde yer alan tarıma elverişli brüt 8.921 ha, net 8.029 ha tarımsal alanın cazibeli basınçlı borulu sulama şebekesi ile sulanması öngörülmektedir. Önerilen baraj ve sulama tesislerin 2018 yılı fiyatları ile yatırım maliyeti 408 milyon TL olup, projenin rantabilitesi 2,13 dir.

Susuz Barajı ve Sulaması Projesi hayata geçirildiğinde, 2018 birim fiyatları ile yıllık 40 milyon TL sulama faydası sağlayacak olup, Kars ili tarımına ve hayvancılığına çok önemli katkılar sunacak önemli bir projedir.