DSİ Haberler


Türkiye Sulama Modernizasyonu Projesi Toplantısı Yapıldı

07.05.2019

DSİ Proje ve İnşaat Daire Başkanlığımızın koordinasyonunda Dünya Bankası ile yürütülen “Türkiye Sulama Modernizasyonu Projesi” kapsamında projenin ilerleyişine yön verecek ve 10 gün sürecek misyon toplantılarının ilki Daire Başkanlığımızda gerçekleştirildi. Dünya Bankası heyetine Görev Takım Lideri Pieter Waalewijn başkanlık ederken DSİ heyetine Ali Gökyel başkanlık etti.

Proje kapsamında DSİ tarafından belirlenen dört adet sulamanın basınçlı borulu şebekeye dönüştürülerek rehabilitasyonunun yapılması Dünya Bankasından sağlanacak kredi ile gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Bu sulamalar, Isparta Atabey Ovası Sulaması (13.851 ha), Manisa Alaşehir Sulaması (11.806 ha), Konya Ereğli İvriz Sol Sahil Sulaması (15.280 ha) ve Yozgat Boğazlıyan Uzunlu Sulaması (8.000 ha) olup, proje kapsamında Dünya Bankasından yaklaşık 252 milyon dolar kredi alınacaktır.

Ayrıca, proje kapsamında GEF’ten (Global Environment Facility) 2 milyon dolar hibe alınacak olup, bu hibe ile Afyon- Bolvadin YAS Şebekesine GES yapımı ve Sulama Birlikleri Kapasite Artırımı İçin Ulusal Program Tasarımı kapsamında Sulama Birliklerine Donanım ve eğitim sağlanması işleri yer almaktadır.