DSİ Haberler


KOP’un Kilit Barajı %100 Doluluk Oranına Ulaştı

14.05.2019

Ülkemizin en büyük ikinci sulama projesi olan Konya Ovası Projesinin (KOP) kilit tesisi konumundaki Bağbaşı Barajı %100 doluluk oranına ulaştı. 115,5 metre yüksekliğe ve 205 milyon m3 su depolama hacmine sahip olan Bağbaşı Barajı, Konya’ya her anlamıyla hayat taşıyor.

Bağbaşı Barajında depolanan sular, 17 km uzunluğundaki Mavi Tünel vasıtasıyla Konya’ya ulaşıyor. Konya musluklarının %98’inden Bağbaşı Barajından gelen sular akarken, Konya Ovasının sulanması için de Bağbaşı Barajından yıllık 314 milyon m3 su ayrılacak. Mavi Tünel su çıkış yapısının önünde inşası devam eden Mavi Hidroelektrik Santrali de 50,6 MW kurulu güce sahip olacak. Konya’nın içme-kullanma suyunu temin eden, Konya Ovasının sulama suyuna destek veren Bağbaşı Barajının suları ile enerji üretimine de başlandığında, bölge insanına ve ülke ekonomisine sağlanan fayda daha da artacak.

Hadimi Tünelinde “TAM” Sırası

İnşası devam eden Afşar Barajında depolanacak olan suları Bağbaşı Barajına aktaracak olan 18 km uzunluğundaki Hadimi Tünelinin 11 bin 380 metrelik kısmını açacak olan Tünel Açma Makinesi (TAM) montajında da sona gelindi. Klasik del patlat yöntemine göre çok daha hızlı ilerleme sağlayacak olan 187 metre uzunluğundaki TAM’ın kesici kısmı tünele giriş yaptı. TAM’ın önümüzdeki günlerde çalışmaya başlaması bekleniyor. 4,40 metre çapındaki Hadimi Tüneli inşaatında fiziki gerçekleşme %40’a ulaşmış durumda. TAM, tünel inşa sürecini daha da hızlandıracak.

  

         

“Bu Sene Barajlarımız Doldu”

2018 yılı su açısından sıkıntılı bir yıl ancak 2019 yılında gerçekleşen yağışlar barajları doldurdu. “İç Anadolu’da, geçtiğimiz yıl ince hesaplar yaparak suyu kullandık. Bu sene ise yağışlar daha güzel. KOP’un kilit barajı olan Bağbaşı Barajı doldu. Önümüzdeki yıllarda neyle karşı karşıya kalacağımızı ise bilmiyoruz. Bu yüzden güncel yağışlara çok bağımlı kalmamak için birçok tesis inşa ediyoruz. Afşar Barajında depolanacak olan suları Bağbaşı Barajına aktaracak olan Hadimi Tüneli de bunlardan biri. Tünel Açma Makinesinin çalışmaya başlamasıyla, tünel hızla tamamlanacaktır.

Konya Türkiye tarımı için, su ise Konya için son derece önemli. Konya, büyük ve verimli tarım arazilerine sahip ancak Türkiye ortalamasının altında yağış alıyor. KOP aradaki dengeyi kurabilmek için üretilmiş yüzyıllık devasa bir proje. Suyun hayatın ne kadar merkezinde olduğunu iyi biliyor ve ona göre çalışmaya devam ediyoruz.