DSİ Haberler


Diyarbakır Ve Batman’da Arazi Toplulaştırma Çalışmaları Tüm Hızıyla Devam Ediyor

07.06.2019

Çeşitli nedenlerle ekonomik olarak tarımsal faaliyetleri yapmaya imkân vermeyecek biçimde parçalanmış, dağılmış, bozuk şekilli parsellerin modern tarım işletmeciliği esaslarına göre ve sulama hizmetlerinin geliştirilmesi için en uygun biçimde birleştirilmesi, şekillendirilmesi ve yeniden düzenlenmesi işlemine “Arazi Toplulaştırması” denilmektedir.

Arazi toplulaştırması ile birlikte diğer altyapı hizmetlerinin de (sulama, tarla içi geliştirme işlemleri vb. ) birlikte düşünülmesi gerekmektedir. Bu düşünceyle 2018 yılında yapılan yasal düzenleme sonucu ülkemiz genelinde arazi toplulaştırma çalışması yapma yetkisi DSİ Genel Müdürlüğümüze verilmiştir.

Türkiye genelinde tarla içi geliştirme ve toplulaştırma çalışmaları devam etmekte olup Diyarbakır ve Batman illerinde de çalışmalar aralıksız devam etmektedir.

Diyarbakır’da Arazi Toplulaştırma Çalışmaları Devam Ediyor

Diyarbakır’da 2018 yılına kadar 6.082.460 da alanda yapılmıştır. DSİ 10. Bölge Müdürlüğümüz tarafından hâlihazırda 157.105,33 ha alanda, tamamlama projesi olan Diyarbakır 1, 2 ve 4. Kısım AT ve TİGH projesi ile Dere mahallesi, Ambar mahallesi toplulaştırma projeleri yürütülmektedir.

Bu projelerden Diyarbakır 2. Kısım AT ve TİGH Projesinde 3972,10 ha alanda toplulaştırma bitmiş ve tescil sonucunda tapular muhtarlığa teslim edilmiştir. Devam eden çalışmalarla 153.133,23 ha alandaki toplulaştırmanın ise 2020 yılı sonuna kadar toplulaştırılması hedeflenmektedir.

Diyarbakır ili Çınar, Silvan, Bismil, Bağlar ve Sur ilçelerinde toplam 18 köyde 26 000 ha alanda toplulaştırma çalışmaları yapılmaktadır. Çınar İlçesi Taşhelvası ve Kazıktepe, Sur ilçesi Bozdemir ve Bağlar ilçesi Çiçekliyurt mahallelerinde çalışmalar tescil edilerek tamamlanmıştır. 7 köyde askı çalışmaları ve yer teslimi tamamlanmış olup 7 köyde ise 3.  askı çalışmaları devam etmektedir.

Ayrıca bu proje kapsamında Çınar İlçesine bağlı Aşağı Mollaali, Yukarı Mollaali, Kazıktepe, Halkapınar, Ardantepe, Selyazı ve Özyar mahallelerde ve Bağlar ilçesi Buçuktepe ile Tavşantepe mahallelerinde toplam 1680000 metreküp taş toplanmıştır.

Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri Çalışmaları

Diyarbakır’da Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri (TİGH) kapsamında taş toplama ve Tarla içi yol çalışmaları yapılmaktadır. Diyarbakır 4. Kısım AT ve TİGH Projesi muhtevasında 450 km tarla içi yol yapımının 2020 yılı içerisinde bitirilmesi planlanmaktadır.

Batman’da Arazi Toplulaştırma İşlemleri Devam Etmektedir

Batman’da 2018 yılına kadar Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından 442 836 da alanda 38 yerleşim biriminde 1 köy hariç bitirilmiştir. Toplulaştırması henüz tamamlanmayan proje ile ilgili çalışmalar devam ettirilmektedir. 2019 yılı itibari ile Batman AT ve TİGH Projesinin bitirilmesi planlanmaktadır.