DSİ Haberler


Silvan Tüneli, Verimli Toprakları Suyla Buluşturacak

10.06.2019
Atatürk Barajı'ndan sonra ikinci büyük sulama yatırımı olan Silvan Barajı'nda birikecek suyu ovalara ulaştıracak Silvan Tüneli'nin yapımına başlandı.

Saniyede 212 metreküp su, 13,4 kilometre uzunluğundaki tünel vasıtası ile ovalara aktarılacak.  Silvan Barajı'nda birikecek suyu ovalarla buluşturacak 13,4 kilometrelik Silvan Tüneli'nin yapımına başlandı.

 Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında Atatürk Barajı'ndan sonra ikinci büyük sulama yatırımı ve Avrupa'nın en yüksek ön yüzü beton kaplı barajı olan Silvan Barajı'nın yapımı için hummalı çalışma yürütülüyor.

GAP kapsamında 15 baraj tamamlandı, 7 barajın ise yapımı sürüyor, baraj inşaatındaki fiziki gerçekleşme yüzde 58'e ulaştı. 

Gövde 91 Metreye Ulaştı

Silvan Barajı'nın 8,7 milyon metreküplük dolgu miktarında 5 milyon 500 bin metreküp seviyesine ulaşıldı. 

Baraj, 175,5 metre yüksekliği ve 8,7 milyon metreküplük dolgu hacmiyle ülkemizin ve Avrupa'nın en yüksek ön yüzü beton kaplı barajı olacak. Barajda 24 saat süreyle çalışmalar aralıksız sürdürülmekte olup, dolgu çalışmalarının yüzde 63'ü tamamlandı. Temelden yüksekliği 175,5 metre olan baraj gövdesinde 91 metre yüksekliğe ulaşıldı. Günlük yaklaşık 10 bin metreküp dolgu yapılmaktadır. Dolgu çalışmalarının 2019 yılında sona ermesi hedefleniyor.

Maliyeti 1 Milyar 200 Milyon Lira

Barajdan alınacak saniyede 212 metreküp suyun Silvan ve Babakaya tünelleri aracılığıyla 97,6 kilometre uzunluğundaki cazibe ana kanalına aktarılacak. Yapımına başlanan Silvan Tüneli yaklaşık 1 milyar 200 milyon liraya mal olacak.

Tünel 10 metre çapında ve tek gözlü olarak inşa edilecek. Silvan Tüneli'ne suyu aktaracak Babakaya Tüneli'nin inşası ise sürüyor. 5 bin 320 metre uzunluğunda, 7 metre iç çapında ve iki gözlü olarak inşa edilen Babakaya Tüneli'nde ise yüzde 5 fiziki gerçekleşme sağlandı.