DSİ Haberler


Hakkari Yüksekova Büyükçay Deresi Islah Ediliyor

06.08.2019

Taşkınlar yerleşim alanlarına, tarım arazilerine zarar vermekte hatta can kayıplarına sebep olmaktadır. Taşkınlar doğal bir olay olmakla birlikte yanlış arazi kullanımları ve zamanında alınmayan tedbirler maalesef bu doğal hadiseyi afete dönüştürmektedir.

Son yıllarda etkisini hissettiğimiz küresel iklim değişikliği sebebiyle taşkınların sıklığının ve şiddetinin artması beklenmektedir. DSİ Genel Müdürlüğü yıllardan beri taşkınların önlenmesi adına ciddi çalışmalar yapmaktadır

Bu kapsamda Hakkari İli Yüksekova İlçesinin taşkın riskini azaltmak için çalışmalar devam ediyor. Yüksekova İlçe Merkezi’nden geçen Büyükçay Deresi özellikle kış ve ilkbahar aylarında yağan yağış ve eriyen karlar nedeniyle sürekli taşkınlara, sonbahar ve yaz aylarında ise hastalıklara neden olmaktadır.

Dolayısıyla Hakkâri İli Yüksekova İlçesinin en büyük sorunları arasında olan Büyükçay Deresinde başlatmış olduğumuz ıslah çalışmasıyla sorunları ortadan kaldırmayı hedefliyoruz.

İş kapsamında çift taraflı olmak üzere 4.900 metre betonarme duvar 7.700 metre kargir duvar imalatı olmak üzere toplan 12.600 metre çift taraflı taşkın koruma duvarı yapılacak. Şu ana kadar 2.150 metre betonarme duvar ve 3.700 metre kargir duvar imalatı tamamlandı.