DSİ Haberler


Artvin Arhavi İlçesi Kavak Ve Kireçli Köyleri Taşkınlardan Korunuyor

07.08.2019

DSİ Artvin’de yaptığı yatırımlarla Çoruh Nehrine altın gerdanlıklar takmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerde ki taşkın riskini azaltmaya, karayolları ve köy yollarını yeniden inşa etmeye, tarihi eserleri korunmaya, enerji ve telefon hatlarını yenilemeye, gölet ve sulama işleri de yapmaya devam ediyor.

DSİ olarak son 17 yılda; Artvin’de aralarında Türkiye’nin en yüksek barajı olan Deriner Barajı da olmak üzere 4 dev baraj inşa ettik. Baraj gölleri altında kalan 135 km karayolunu ve 75 km köy yolunu inşa ettik. Aynı zamanda 64 dere ıslahı projesini tamamlayarak taşkın riskini ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalarımıza ivme kazandırdık.

Öncelikle üst havza kapsamında alınması gereken taşkın ve rüsubat kontrolüne yönelik tedbirleri almaya özen gösteriyoruz. İstikşaf raporları hazırlanırken derelerde üst havzadan başlanarak taşkın ve rüsubat kontrolüne yönelik yapılacak tesislerin planlaması bütüncül olarak ele alınmaktadır.

Son 17 yılda 4.856 adet taşkın koruma tesisini tamamlayarak, tarım arazilerinin ve yerleşim yerlerinin taşkın riskinin azaltıldığını açıklayan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın bu kapsamda Artvin İli Arhavi İlçesi Kireçli Köyünde geçtiğimiz yıllarda aşırı yağışlar sonucu meydana gelen olumsuzlukları ve olası taşkınları önlemek için 2018 yılında başlanılan çalışmaların devam ettiğini açıkladı.

Aydın, ’Proje kapsamında Kireçli Deresinde 7 adet tersip bendi, 6 adet menfez, 108 adet brit, 845 m beton duvarlı kanal, 793 m taş tahkimatlı kanal,1 adet yaya köprüsü, 845 m korkuluk, servis yolları ve kamulaştırma işleri yapılacak olup bugüne kadar 3 adet tersip bendi, 1 adet menfez ve 123 m tahkimatlı kanal ve 13 adet brit yapıldığını ifade ederek sözlerini tamamladı.