DSİ Haberler


Bursa İnegöl Olukman Tekke Göleti Çalışmaları Devam Ediyor

08.08.2019
Proje ile bin 550 dekar zirai arazi suya kavuşacak.

DSİ Genel Müdürlüğü olarak devasa büyüklükte baraj, gölet, sulama tesisi, içmesuyu ve arıtma tesisi, atıksu arıtma tesislerini, hidroelektrik santralleri inşa ederek ve dereleri ısalah ederek bununla birlikte sosyal yaşam alanları oluşturarak vatandaşların istifadesine sunduk.

DSİ Bursa’ya yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Bursa ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Bu kapsamda çalışmaları devam eden İnegöl Olukman Tekke Göleti tamamlandığında Bursa ili İnegöl ilçesine bağlı Olukman, Tekke ve Bayramşah Köylerine ait 1.550 dekar tarım arazisi sulanacak.

Temelden 24,50 metre yükseklikte, 439.000 m³ depolama hacimli, 146,60 metre kret uzunluğunda kil çekirdekli homojen dolgu tipinde inşa ediliyor. Projenin 2020 yılında bitirilmesi hedefleniyor.

Proje sahasında yaşamlarını sürdüren vatandaşların en önemli geçim kaynaklarından birisi tarım. Bölgenin genelinin ekonomik potansiyelini hayvancılık, tarım ve tarım ürünlerine dayalı etkinlikler oluşturuyor. Tarımsal üretimin arttırılması halinde, tarıma dayalı sanayinin de gelişerek bölge ekonomisine büyük katkılar sağlayacağını öngörüyoruz.

Bu nedenlerle tarımsal sulama imkânlarının arttırılması bölge için büyük önem arz etmektedir. Olukman Tekke Gölet’inin tamamlanması 1.550 dekar arazide yapılacak sulu tarım ile birlikte 2019 yılı fiyatlarıyla yıllık 3,065 milyon TL’lik net gelir artışı elde edilmesi hedefleniyor.

Gölet inşaatında bu güne kadar; 258.582 m3 kazı, 1.415 m3 beton, 9.890 kg çeşitli demir işleri, 31.800 kg cebri boru, 5.910 m PE100 boru döşenmesi imalatları yapıldı.