DSİ Haberler


Mersin Pamukluk Barajı Sulama, Enerji ve İçmesuyu Temin Edecek

12.08.2019
Projenin bütün bileşenlerinde çalışmalar hızla devam ediyor.

Mersin ilimizde son dönemde yapılan su yapılarıyla birlikte Devlet Su İşleri bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde ve modernleşmesinde önemli rol oynamakta, şehrin sanayisini ve ekonomisini canlandırarak sosyo-ekonomik alanda oyun kurucu rolünü üstlenerek değer üretmeye devam etmektedir.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nce yapımı devam eden ve Mersin’in en önemli yatırımları arasında gösterilen Tarsus Pamukluk Barajı Projesi bir an önce tamamlanarak Mersinlilere hizmet edebilmesi için aynı anda farklı şantiyelerde çalışmalar devam ediyor.

Mersin Pamukluk barajının tamamlanmasıyla; 184 bin 760 dekar arazi sulanacak, 68,76 GWh/yıl enerji üretilecek ve Mersin ilinin içmesuyu ihtiyacı karşılanacak.

Pamukluk Barajı İle 184 Bin 760 Dekar Zirai Arazi Suya Kavuşacak

Temelden yüksekliği 135 metre ve 282 milyon m³  su biriktirme hacmine sahip olan,  Tarsus Pamukluk Barajının bütün bileşenlerinin tamamlanması ile Pamukluk Barajı kaynağından alınacak su, 35 km uzunluğundaki isale hattı vasıtasıyla Mersin şehir merkezine yıllık 128 milyon m³ içmesuyu sağlayacak. Pamukluk Barajı’nın fiziki gerçekleşmesi %92 seviyesinde olup, 2020 yılında bitirilmesi hedefleniyor.

184 bin 760 dekar arazinin sulanması sonucu bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artacak hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacak. Projenin tamamlanması ile 2019 birim fiyatları ülke ekonomisine yıllık 226.550.000 TL katkı sağlanması hedefleniyor.

Projenin Bütün Bileşenlerinde Çalışmalar Hızla Devam Ediyor

Diğer taraftan Pamukluk Barajı ile İçmesuyu İsale Hattı ve Sulama İsale Hattı arasındaki bağlantının kurulmasını sağlayan “Pamukluk Barajı Sulaması İletim Tüneli” 5 Ocak 2018 tarihinde tamamlandı. Yine Pamukluk Barajı Sulamasında inşaat çalışmalarımız devam ediyor. 

3 farklı kısım halinde çalışılarak hayata geçirilecek olan Pamukluk Barajı Sulaması ile toplam 184.760 dekar zirai arazi suya kavuşturularak Mersinli çiftçimizin hizmetine sunulacak. Sulama Projelerinde bugüne kadar 170.000 metre boru döşendi. Proje kapsamında gerçekleştirilmekte olan kamulaştırma çalışmaları ise 37 mahallenin 14’ünde tamamlanmış olup diğer kısımlarda devam ediyor.

İçmesuyu Arıtma Tesisi Projesi İhale Hazırlıkları Devam Ediyor

Pamukluk Barajı Projesi dâhilindeki İçmesuyu Arıtma Tesisi Projesi ile Mersin Büyükşehir Belediyesi sınırları içindeki yerleşimler ile 15 yerleşim yerine menba kalitesinde içmesuyu temini sağlanacak. Proje için inşaat ihale hazırlıkları devam ediyor. Pamukluk Barajı İçmesuyu İsale Hattı ile de İçmesuyu Arıtma Tesisine 127,54 milyon m3 su iletilebilecek. Bu kapsamda 35.000 metre isale hattı yapılacak.