DSİ Haberler


Tortum Çayı Islahıyla Uzundere’nin Taşkın Riski Önlendi

14.08.2019
Estetiği, emniyeti ve ekonomiyi ön plana çıkaran dere ıslahlarını hayata geçiriyoruz.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Erzurum iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Erzurum ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Dere Islahlarında Estetiğe Özel Önem Veriyoruz

DSİ olarak dere ıslahları ile tarım alanlarımızı koruduk, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağladık. Yaptığımız çalışmalar, aynı zamanda şehir merkezlerine, ilçelere de ayrı bir güzellik katıyor. Özellikle “estetiği, emniyeti ve ekonomiyi” ön plana çıkaran dere ıslahlarını hayata geçiriyoruz.

Bu kapsamda Tortum Çayını ıslah çalışmaları devam ediyor. Çalışma ile Erzurum ili Uzundere ilçe merkezindeki yerleşim yerleri ve tarım arazilerinin taşkın riski azaltılacak. Tortum Çayı dere yatağı düzenlemeleri ile özellikle ilçe merkezi yerleşim yeri kesimlerinde bulunan okullar, kamu binaları, hastane ve gençlik merkezi binalarının yaya geçiş köprüleri ile ilçe sakinleri tarafından daha kolay ulaşımı sağlanacak.

Dere yatağının belirli bir kesit genişliğine sahip olması ile de bu binaların araç ulaşımını sağlayan yollarda genişleme sağlanacak ve özellikle de betonarme duvar imalatlarının bulunduğu kesimlerde Uzundere Belediyesi tarafından yapılacak rekreasyon çalışmaları ile ilçe de sosyal yaşam alanı oluşturulmasına imkan sağlanacak

Çalışma kapsamında bu güne kadar Tortum Çayı üzerinde 2+763 km betonarme duvar, 6+128 km istifli taş tahkimat olmak üzere toplam 7+303 km proje ve teknik şartnamelere göre dere yatağı düzenlemesi, sedde düzenlemeleri ve dolguları, Tortum Çayı deplase ek projesi ile de 600 mt deplase işlemleri ve 700 m deplase sonrası Tortum Gölü bağlantı kısmı dâhil 1300 mt taban ile birlikte istifli taş tahkimat imalatları tamamlandı.