DSİ Haberler


Kayseri-Sarıoğlan Ebulhayır Barajında Su Tutma İşlemi Devam Ediyor


28.08.2019
Barajın tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte gerek tarlalardaki verim gerekse yörede ürün çeşitliliğinde artış sağlanacak.

DSİ Kayseri’ye yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.Kayseri ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Kayseri-Sarıoğlan Ebulhayır Barajında Çalışmalar Tamamlandı

Çalışmaları tamamlanan Kayseri-Sarıoğlan Ebulhayır Barajında su tutma işlemi devam ediyor. Yüzde yüz gerçekleme sağlanan ve geçici kabul aşamasına gelen Ebulhayır barajımızda depolanacak su ile 3 bin 960 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacak.

Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak

Temelden yüksekliği 41,5 metre ve 1,965 milyon m3 su biriktirme hacmine sahip olan Kayseri-Sarıoğlan Ebulhayır Barajının tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte gerek tarlalardaki verim gerekse yörede ürün çeşitliliğinde artış sağlanacak.  Bununla birlikte 2019 yılı birim fiyatları ile milli ekonomiye 3.987.146 TL/yıl katkı sağlanması hedefleniyor.