DSİ Haberler


Ilısu Barajı Kapsamında Devasa Yollar Yapıldı

12.09.2019
Devlet Su işleri Genel Müdürlüğü Ilısu Barajı kapsamında Diyarbakır-Batman-Siirt-Şırnak sınırları içerisinde toplamda 237 km çift satıh kaplamalı yol yapıyor.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ülke genelinde bugüne kadar tarımsal sulamadan içme suyuna, taşkın korumadan baraj inşaatına kadar pek çok yatırımı hayata geçirdi. DSİ, sadece su ile ilgili işleri değil aynı zamanda karayolları, tüneller, köprüler ve viyadükler de inşa etti. Ilısu Barajı kapsamında da 237 km yol yapıldı.

Rölekasyon yollarında şu ana kadar toplam 135 km yolun sathi kaplama imalatı tamamlandı, ulaşıma açıldı. Kalan 102 km yolun sathi kaplama imalatının bu yıl içerisinde tamamlanması planlanıyor. 2019 yılı sonu itibariyle çalışmaların tamamının bitirilmesi hedefleniyor.  Diyarbakır, Batman, Siirt ve Şırnak illerini kapsayan bu yolların tamamlanmasıyla vatandaşlarımız en yakın il ve ilçelere kısa zamanda ve en güvenli şekilde varmaları sağlanacak.

Ayrıca; Ilısu Barajı ve HES Projesi kapsamında; 10 m platform genişliğinde toplamda 52+750 km BSK yol yapıldı.  Yapılan yol ile Mardin İli Dargeçit İlçesi ile Şırnak İli Güçlükonak İlçesi 5 açıklıklı 247 metre’lik Mansap servis Köprüsü ile birleştirildi ve 2012 yılından itibaren Midyat- Dargeçit- Güçlükonak Ana ulaşım yolu tamamen ulaşıma açıldı. Yine bu kapsamda 85 m uzunluğunda Midyat-Dargeçit-Güçlükonak yolu yaya köprüsü yapılarak vatandaşların ulaşımı sağlandı.

Mardin İli Midyat İlçesi ile Dargeçit ilçesi Ilısu Barajı Şantiyesi arasında toplamda 51 km yol yapılarak Ilısu Barajı ve HES Projesi kapsamında yapılacak iş ve işlemlerin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi sağlandı.

Bu çalışma ile yöre halkının da ulaşımı rahatlatılarak sosyo-ekonomik açıdan kalkınmasına katkı sağlandı. Öte yandan Mardin Dargeçit ilçesi ile Şırnak Güçlükonak ilçesi 247 metre’lik köprü marifeti ile bağlanarak iki ilçe arasında bağlantı sağlanarak vatandaşların istifadesine sunuldu.